Jakie dokumenty są potrzebne przed lotem medycznym?

Większość lotów medycznych, ze względu na stan pacjenta, należy wykonać jak najszybciej. Nawet jeśli pacjent został uznany za zdolnego do podróży, ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie leki przyjmuje, jakiego sprzętu medycznego będzie potrzebował, w jakiej karetce pogotowia przyjedzie do samolotu itp. W takich przypadkach rozmowa między lekarzami może być bardzo pomocna. Równie pomocna, jednak znacznie szybsza, i zazwyczaj dostępna od ręki, karta informacyjna z leczenia szpitalnego z opisem przebiegu choroby i stanu zdrowia pacjenta.

Dokumentacja medyczna przed lotem

Raporty lekarskie, karty informacyjne, karty pacjentów i wyniki badań lekarskich są częścią dokumentacji potrzebnej nam do pomyślnego zorganizowania lotniczego transportu medycznego.

Jeśli żaden z tych dokumentów nie jest dla Ciebie dostępny, z przyjemnością udostępnimy Ci formularze, abyś mógł samodzielnie wypełnić wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące stanu pacjenta i leków. Język, którego używasz, nie ma znaczenia: posiadamy wielojęzyczny zespół medyczny, który mówi w większości języków i będzie mógł od razu przeczytać dokumenty.

Wbrew powszechnemu przekonaniu takie dokumenty nie są obowiązkowe do odbycia lotu medycznego. Jeśli pacjent ma niewielki uraz lub prostą diagnozę, informacje przekazane przez członków rodziny wystarczą, abyśmy mogli zorganizować lot. Dlatego nie czekaj, aż otrzymasz wypis pacjenta lub dokumentację od lekarza; skontaktuj się z nami jak najszybciej, abyśmy mogli od razu rozpocząć przygotowania do lotu sanitarnego.

Czasami w  otrzymanej dokumentacji znajduje się stwierdzenie o zdolności lub niezdolności pacjenta do podróżowania. Zwykle sami ponownie oceniamy stan pacjenta przed lotem, więc nie wymagamy tych informacji od szpitala.

Wielu lekarzy obawia się wzięcia odpowiedzialności za stan zdrowia pacjenta podczas transportu medycznego po wypisaniu ze szpitala. Należy również pamiętać, że nie każdy lekarz szpitalny ma wystarczającą wiedzę w zakresie medycyny lotniczej, dlatego mogą być bardziej skłonni, aby określić pacjenta jako „niezdolnego do transportu”. Ten poziom ostrożności jest często niepotrzebny: po pierwsze, tylko lekarze, którzy towarzyszą pacjentowi podczas lotu, są odpowiedzialni za zdrowie pacjenta. Mają wieloletnie doświadczenie w lotach medycznych, dzięki czemu nabyli odpowiednie kwalifikacje, aby ocenić zdolność pacjenta do lotu. Po drugie, na pokładzie każdego samolotu medycznego znajduje się rozbudowany sprzęt do intensywnej terapii, co umożliwia bezpieczny transport medyczny dla pacjentów w stanie krytycznym, gwarantując jednocześnie wysoki standard opieki medycznej. Nawet jeśli Ty lub członek Twojej rodziny nie otrzymaliście zlecenia na lotniczy transport medyczny, skontaktuj się z nami.

Nasi lekarze medycyny lotniczej z przyjemnością zapoznają się z kartą informacyjną z leczenia szpitalnego, aby sprawdzić, czy pacjent jest zdolny do lotu. W wielu przypadkach nasza ocena różni się od oceny lekarzy szpitalnych. Jeżeli taka sytuacja wystąpi i opinie będę różne, nasi lekarze umówią się na konsultację z lekarzem prowadzącym chorego. To często wystarcza, aby wyjaśnić sytuację i rozpocząć przygotowania do prywatnego lotu sanitarnego.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami