Jaka jest cena transportu helikopterem medycznym?

Czas czytania: 3 minut

Rozmawiając o transporcie chorych z zagranicy najczęściej słyszane zwroty to śmigłowiec sanitarny czy też helikopter karetka. W społeczeństwie utarło się przeświadczenie, że najlepszy, najszybszy i najskuteczniejszy transport medyczny zapewnia właśnie helikopter medyczny. Cena takiego lotu medycznego uzależniona jest od warunków pogodowych, charakterystyki trasy lotu, długości trasy i stanu pacjenta. Jednak warto zwrócić uwagę na ograniczenia helikoptera ratunkowego w stosunku do innych form lotniczego transportu medycznego.

Podsumowanie artykułu:

Kiedy czas planowanego lotu medycznego nie przekracza 4 godzin, wówczas śmigłowiec sanitarny dotrze do celu bez dodatkowego tankowania. Koszt transportu helikopterem medycznym lub innym samolotem sanitarnym ustalany jest indywidualnie. Cena nie jest stała, a wpływ na nią mają takie czynniki, jak: rodzaj transportu, odległość do pokonania, ilość personelu pokładowego i czas do realizacji zlecenia. 

Transport medyczny samolotem – Co wpływa na cenę przewozu chorych z zagranicy?

Leczenie pacjenta w zagranicznej placówce medycznej i koszty lotniczego transportu medycznego podlegają indywidualnemu podejściu. Odpowiedź na pytanie, jaki jest koszt transportu medycznym helikopterem lub innym samolotem medycznym będzie więc inna w przypadku każdego poszkodowanego. 

Na podstawie szczegółowej analizy przypadku wykonanej przez doświadczonych specjalistów Centrali Lotów Sanitarnych określa się końcową kwotę takiego transportu medycznego z zagranicy. Cena uwarunkowana jest takimi czynnikami, jak: 

  • odległość od punktu A (start) do punktu B (lądowanie), 
  • ilość personelu obecna na pokładzie samolotu medycznego, 
  • rodzaj transportu (śmigłowiec sanitarny, odrzutowiec medyczny, lot rejsowy), 
  • czas od zlecenia do realizacji,
  • czy też obecność osób towarzyszących i dodatkowego bagażu.

Specjalistyczny transport medyczny helikopterem

Jaka więc jest prawda? Czy faktycznie transport chorych z zagranicy opiera się w głównej mierze na wykorzystaniu do tego celu śmigłowców medycznych? Co zatem z pozostałymi rodzajami statków powietrznych? Aby zrozumieć tę zależność, warto poznać kilka istotnych faktów.

Zasięg lotu śmigłowca sanitarnego na jednym tankowaniu wynosi mniej więcej 4 godziny. Godzina lotu wyceniana jest na kwotę od 10 tys. zł. Jest więc oczywiste, że w przypadku konieczności międzynarodowego transportu chorych z odległych miejsc na terenie UE oraz pozostałych kontynentów konieczne jest skorzystanie z innych możliwości repatriacji medycznej np. prywatnego odrzutowca medycznego. Przykładowe koszty takiego transportu medycznego z zagranicy z pełnym wyposażeniem medycznym wynoszą wówczas:

  • USA – Polska: ok. 250 – 300 tys. zł.
  • Kanada – Polska: ok. 200 tys. zł.
  • Europa (obszar UE) – Polska: ok. 30 – 100 tys. zł. 

Jeśli rozpoznanie kliniczne i opis aktualnego stanu zdrowia umożliwiają transport pacjenta inną formą, wówczas możliwe jest również skorzystanie z lotu rejsowego. Transport medyczny regularnymi liniami lotniczymi wiąże się z dużo niższymi kosztami transportu chorego z zagranicy.  

Czy koszty transportu medycznym samolotem z zagranicy może pokryć ubezpieczenie?

Loty zagraniczne w celach turystycznych możemy podzielić na dwa rodzaje. Jedne to loty czarterowe organizowane przez touroperatorów drugie zaś, to loty na ,,własną rękę’’. Bez względu na to, którą formę wybierzesz, musisz zadbać o jak najlepszy pakiet ubezpieczenia turystycznego. Niestety wciąż wielu turystów sprowadza tę kwestię do minimum, wybierając się w podróż jedynie z aktywną kartą EKUZ. Tymczasem podczas urlopu, szczególnie aktywnego, bardzo często dochodzi do wypadków, mających poważne konsekwencje na zdrowiu.

Przed podróżą mało osób zadaje sobie pytanie: ile kosztuje leczenie i międzynarodowy transport chorych? Nie jest do końca tak, że wczasowicz nie zdaje sobie sprawy z wystąpienia możliwych nieszczęśliwych zdarzeń. Absolutnie nie! Większość osób doskonale wie, co to jest helikopter medyczny i międzynarodowy transport chorych, jednak nie posiadają wiedzy o kosztach takich usług. Tymczasem koszt transportu medycznym helikopterem bądź odrzutowcem medycznym (w przypadku lotów długodystansowych), może przekroczyć kwotę nawet 300 tysięcy złotych. Jeśli dodamy do kosztorysu cenę leczenia wówczas niejednokrotnie całkowite koszty znacznie przekraczają pakiet ubezpieczenia zdrowotnego. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na zapis w polisie dotyczący możliwości refundacji transportu medycznego - jakie warunki ubezpieczony musi spełniać, aby ubezpieczyciel pokrył koszty powrotu do kraju samolotem medycznym? Ubezpieczyciel pokrywa koszty lotniczego transportu medycznego kiedy uznaje się go za konieczny z medycznego punktu widzenia. Oznacza to, że kiedy pacjent nie ma dostępu do odpowiedniego leczenia np. ze względu na zbyt niski poziom opieki medycznej, wówczas niezbędne jest podjęcie natychmiastowego leczenia w innej placówce medycznej lub też jego kontynuacja na terenie ojczystego kraju.

Tylko nieliczne firmy ubezpieczeniowe przyznają refundację transportu medycznego z zagranicy w przypadkach gdy jest on uzasadniony z medycznego punktu widzenia. Dzieje się tak gdy pacjent ma dostęp do odpowiednich warunków leczenia jednak w ojczystym kraju nie występowałyby bariery komunikacyjne - które mogą być dodatkowym czynnikiem stresującym - i byłby bliżej swoich bliskich, co może wpływać pozytywnie na jego stan zdrowia. Więcej o różnicy między transportem koniecznym z medycznego punktu widzenia a transportem medycznie uzasadnionym możesz przeczytać tutaj.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas lotniczym transporcie medycznym, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 h / 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko wycenić dla Ciebie lot medyczny.

Skontaktuj się z nami