Jak zamówić lotniczy transport medyczny do szpitala?

Czas czytania: 2 minut

Twój bliski potrzebuje leczenia za granicą, jednak jego stan nie pozwala na lot komercyjny lub transport lądowy? W takich sytuacjach niezbędne jest skorzystanie z latającej karetki, czyli medycznego transportu lotniczego, który sprawnie i bezpiecznie przewiezie pacjenta do wybranego szpitala w kraju lub za granicą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że organizacja transportu bliskiego do zagranicznej kliniki leży w zasięgu ich możliwości. W tym artykule dowiesz się jak zamówić transport lotniczy.

Otrzymaj pomoc w organizacji transportu do zagranicznej kliniki

Wiesz, że Twój bliski będzie leczony za granicą, i co dalej? W tej sytuacji poza kwestiami formalnymi, ważne jest ustalenie środka transportu, którym pacjent dotrze do zagranicznej kliniki. Centrala Lotów Sanitarnych dba o zdrowie pacjentów i zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest czas zorganizowania i wykonania lotu medycznego. Międzynarodowy transport chorych znajduje zastosowanie również w sytuacjach niecierpiących zwłoki. Samoloty medyczne pozwalają zorganizować lotniczy transport medyczny o każdej porze dnia i nocy, także z bardzo krótkim wyprzedzeniem.

Konsultanci Centrali Lotów Sanitarnych przygotują dla Ciebie pisemną wycenę wraz ze wszystkimi szczegółami lotu, a po akceptacji oferty od razu rozpoczną organizację lotu i pozyskiwanie wszelkich niezbędnych zezwoleń dla Ciebie i chorego. Czasami szybki powrót do kraju jest kluczowy, aby pacjent mógł otrzymać leczenie jakiego potrzebuje. Dlatego niektóre dokumenty mogą zostać dosłane później, o ile ich brak nie jest zagrożeniem dla zdrowia chorego. Wśród niezbędnych formalności, zwykle znajduje się dokumentacja medyczna pacjenta z kliniki lub szpitala, w którym leczył się dotychczas. 

Zaufaj specjalistom w dziedzinie medycyny lotniczej

Aby lot był w pełni bezpieczny dla chorego, lekarz medycyny lotniczej oceni czy pacjent może być transportowany latającą karetką. To lekarz na pokładzie samolotu, bierze odpowiedzialność za transport chorych i to on podejmuje ostateczną decyzję o tym, czy pacjent może być transportowany drogą lotniczą.

W razie jakichkolwiek niejasności, lekarz Centrali Lotów Sanitarnych konsultuje się z lekarzami prowadzącymi pacjenta, a dodatkowo w kwestii ważnych decyzji, również rodzina pacjenta jest włączana w ten proces. Czasami lekarz prowadzący pacjenta w szpitalu ocenia jego stan zdrowia jako niezdolny do transportu lotniczego, dzieje się tak ponieważ nie chce brać na siebie odpowiedzialności za zdrowie pacjenta oraz transport medyczny samolotem.

W takiej sytuacji często wymaga się od bliskich chorego, podpisania oświadczenia zwalniającego lekarza prowadzącego z odpowiedzialności prawnej. Jeśli personel medyczny Centrali Lotów Sanitarnych przed lotem wydał decyzję, że pacjent jest zdolny do lotu, możesz zaufać fachowej wiedzy specjalistów, podpisać oświadczenie i opuścić szpital. Lekarze pokładowi posiadają wieloletnie doświadczenie i rozległą wiedzę na temat lotów medycznych i są w stanie najlepiej ocenić, czy pacjent jest zdolny do podróży sanitarnej.

Jak przebiega transport latającą karetką?

Zanim rozpocznie się lot, wybierany jest najbardziej odpowiedni środek transportu dla chorego. Wśród najpopularniejszych znajdują się: śmigłowce medyczne oraz odrzutowce medyczne. Międzynarodowy transport medyczny zwykle pozwala na to, by z chorym leciała jedna osoba towarzysząca. Jednak to model samolotu ratunkowego, który będzie realizował dany lot, jak również stan zdrowia pacjenta określają czy na pokładzie może przebywać więcej osób towarzyszących.

Centrala Lotów Sanitarnych pomoże zorganizować Ci zarówno transport chorego z zagranicy jak i transport medyczny do Polski. Chętnie pomożemy w zaplanowaniu całego pobytu, od pierwszego kontaktu z wybraną kliniką, poprzez organizację transportu sanitarnego samolotami medycznymi oraz transportu naziemnego, w postaci karetek pogotowia odbierających pacjenta z lotniska. Dzięki wyspecjalizowanemu i wielojęzycznemu personelowi, leczenie za granicą będzie tak wygodne i bezstresowe, jak to tylko możliwe.

Cena za lot samolotem medycznym? - Koszty bez tajemnic 

Koszty lotu medycznego zależą od wielu czynników takich jak:

  • trasa lotu,
  • stan pacjenta i wymagana dla niego opieka,
  • typ samolotu,
  • ilość lotniczego personelu medycznego na pokładzie samolotu;
  • dostępność samolotu;
  • transport naziemny - karetka pogotowia wioząca pacjenta na lotnisko oraz z lotniska;
  • czas organizacji lotu, czyli jak szybko ma się odbyć lot. 

Więcej o cenie transportu samolotem medycznym możesz przeczytać tutaj

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas lotniczym transporcie medycznym, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 h przez 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować specjalistyczny transport medyczny samolotem dla dziecka na całym świecie.

Skontaktuj się z nami