Jak wygląda pomoc humanitarna w regionach owładniętych wojną w Ukrainie?

Czas czytania: 3 minut

Obecnie trwa kryzys migracyjny, który jest wynikiem konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Osoby przybywające do Polski to głównie kobiety i dzieci, które potrzebują bezpiecznego schronienia oraz czasami także opieki medycznej. Poniżej znajdziesz informacje o tym jak można pomóc uchodźcom oraz jakie organizacje zajmują się niesiem pomocy do terenów objętych wojną.

W tym artykule znajdziesz:

Informacje o tym jak wygląda pomoc medyczna w regionach owładniętych konfliktem zbrojnym. Wyjaśniamy czym z definicji jest pomoc humanitarna, jakie są najpopularniejsze
w Polsce organizacje humanitarne oraz opisujemy, gdzie obywatele Ukrainy przebywający w Polsce
mogą otrzymać pomoc medyczną. W końcowej części artykuły przedstawiamy informację o lotach
humanitarnych, które organizuje Centrala Lotów Medycznych.

Gdzie w Polsce obywatele Ukrainy mogą otrzymać pomoc medyczną? 

Do przyjęcia uchodźców z Ukrainy przygotowywane są niektóre wybrane placówki medyczne. Między innymi do przyjęcia uchodźców wyznaczone zostały szpitale w województwach podlaskim i lubelskim. Poza tym, na osoby przekraczające granicę czekają punkty medyczne w miejscach recepcyjnych dla uchodźców. 

Poza tym, wsparcie dla obywateli Ukrainy oferuje wiele prywatnych ośrodków medycznych. Informacje o ośrodkach medycznych, które oferują bezpłatne wizyty u internisty lub bezpłatny pakiet badań lekarskich można znaleźć w Internecie np. tutaj

Jak pomóc Ukrainie? 

Pomoc dla Ukrainy

W obliczu sytuacji na Ukrainie w różnych miejscach publikowane są informacje o zbiorkach. Poniżej publikujemy listę zbiórek organizowanych przez zaufane organizacje pomocy humanitarnej: 

Polski rząd uruchomił stronę z listą organizacji, którym można przekazywać pieniądze na pomoc Ukrainie. Strona jest dostępna po tym adresem: https://pomagamukrainie.gov.pl/ 

Pomoc dla Ukrainy nie zawsze musi mieć charakter finansowy. Wielu Polaków decyduje się na przekazywanie produktów i środków, które mogą być przydatne osobom przebywającym na Ukrainie (również tym, którzy oczekują przed przejściami granicznymi). Co można przekazać? 

  • Odzież i okrycie (między innymi ubrania, materace, śpiwory, koce itd.). 
  • Żywność (między innymi woda, konserwy, makarony, żywność typu „instant” do szybkiego przygotowania, batony itd.).
  • Środki higieny i czystości (płyny do kąpieli, szczoteczki do zębów, pampersy, ręczniki, papier toaletowy itd.).
  • Pozostałe przydatne przedmioty (np. powerbanki, oświetlenie, zestawy pierwszej pomocy).

Czym jest pomoc humanitarna? 

Pomoc humanitarna to szerokie określenie, które dotyczy różnych działań podejmowanych w celu udzielenia wsparcia tym, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji (np. wywołanej klęską żywiołową lub konfliktem zbrojnym). Celem pomocy humanitarnej jest ratowanie i ochrona życia ludzkiego. Z reguły pomoc humanitarna występuje na tych obszarach, na których lokalne władze z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą udzielić pomocy.

Pomoc humanitarna to wielowymiarowe pojęcie, które można podzielić na następujące kategorie: 

  • Koordynowanie działań, które mogą zniwelować tragiczne skutki katastrof lub działań zbrojnych. 
  • Dostarczenie niezbędnej pomocy dla ludzi, którzy żyją w regionach stale dotkniętych kryzysami i klęskami. W tym wsparcie ludzi w sposób materialny (np. dostarczenie produktów pierwszej potrzeby lub pomoc w odbudowie obszaru objętego klęską). 
  • Zapewnienie opieki uchodźcom, przesiedleńcom i repatriantom, którzy muszą opuścić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania z uwagi na zagrożenie życia lub z uwagi na utratę posiadanego wcześniej majątku. 

Pomoc dla Ukrainy - Polska Akcja Humanitarna

Polska Akcja Humanitarna w związku z sytuacją na Ukrainie zapewnia pomoc bezpośrednią włączając w to żywność oraz pozostałe formy wsparcia. Wsparcie obejmuje osoby przebywające na terytorium Ukrainy oraz uchodźców przybywających do Polski.

  • Tutaj można zapisać się na listę dostawców artykułów żywnościowych oraz innych usług i zaopatrzenia. 
  • Tutaj można wesprzeć PAH darowizną, na rzecz pomocy Ukrainie. 

Polska Akcja Humanitarna – organizacja znana pod skrótem PAH to organizacja pozarządowa, która udziela pomocy humanitarnej osobom, które są dotknięte przez konflikt zbrojny lub klęskę żywiołową. W swoich działaniach skupia się na osobach najbardziej narażonych na skutki kryzysu. Organizacja stale udziela pomocy w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku oraz Jemenie. Poza tym, na liście miejsc do których dociera pomoc PAH od 2014 roku jest także wschodnia Ukraina. 

Pomoc dla Ukrainy – Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

PCPM organizuje pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie. Głównie pomoc jest kierowana do osób zamieszkujących wschodnią część Ukrainy. Na miejscu w obwodzie Ługańskim bezpośrednio działa partner PCPM, który między innymi dostarcza wodę, kuchenki elektryczne, powerbanki oraz inne potrzebne artykuły. Zapewnia także pomoc psychologiczną i pomaga w ewakuacjach. 

  • Tutaj można wesprzeć PCPM darowizną, na rzecz pomocy Ukrainie. 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej - to jedna z największych polskich organizacji pozarządowych, która niesie pomoc poza granicami Polski. Fundacja organizuje pomoc humanitarną na tereny zmagające się ze skutkami kryzysów. Pomoc humanitarna i rozwojowa organizowana przez PCPM dotarła między innymi do Sudanu Południowego, Libanu, Keni, Gruzji i Palestyny. Jeszcze na długo przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie z lutego 2022 r., PCPM angażowało się w pomoc na wschodniej Ukrainie.  

Loty humanitarne organizowane przez Centralę Lotów Sanitarnych

Centrala Lotów Sanitarnych organizuje loty humanitarne do obszarów, na których potrzebna jest pomoc humanitarna. Sprawdzona sieć partnerów umożliwia zorganizowanie błyskawicznej pomocy w przypadku kryzysu humanitarnego w niemal dowolnym miejscu na świecie. Organizowane są zarówno loty małymi prywatnymi odrzutowcami jak i loty mające na celu ewakuację dużej grupy ludzi. Mniejsze samoloty (tak zwane „latające karetki”) są dobrym rozwiązaniem, gdy istnieje potrzeba dotarcia do terenów o słabej infrastrukturze. 

O ewakuacji medycznej z Ukrainy czytaj tutaj.

Organizacja lotu ewakuacyjnego jest możliwa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Co ważne, Centrala Lotów Sanitarnych pomaga w załatwieniu formalności i spraw administracyjnych.  

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami