Jak wygląda kabina odrzutowca medycznego?

Czas czytania: 3 minut

Kiedy słyszysz określenie “odrzutowiec” bardzo możliwe, że myślisz o luksusowej formie podróżowania po świecie. Jednak odrzutowce, a dokładniej odrzutowce medyczne, mogą być nieocenionym środkiem transportu dla osób w nagłej potrzebie - ciężko chorych lub po ciężkich urazach. W takich przypadkach prywatny lot sanitarny jest najlepszą opcją zapewniającą bezpieczny i szybki transport dla pacjenta. Osobie transportowanej odrzutowcem medycznym towarzyszy zespół wyspecjalizowanych ratowników medycznych.

W środku kabiny znajduje się najnowocześniejszy sprzęt do intensywnej terapii oraz dodatkowe urządzenia specjalistyczne. Oprócz najlepszego sprzętu i personelu medycznego odrzutowiec medyczny wykorzystuje technologie na najwyższym poziomie, takie jak specjalne kabiny ciśnieniowe, które pozwalają transportować pacjentów w niemalże każdym stanie zdrowia. Jak dokładnie wygląda kabina odrzutowca medycznego i czym różni się od zwykłego odrzutowca?

Jak wygląda wnętrze odrzutowca medycznego? 

Wnętrze odrzutowca medycznego musi być starannie zaprojektowane. Wymagane jest, aby kabina karetki lotniczej zawierała odpowiedni sprzęt, który zawsze będzie dostępny dla personelu medycznego. Wszystko zaczyna się od wyboru samolotu - jego wielkości i pierwotnego przeznaczenia. Zdarza się, że w użyciu są odrzutowce, które pierwotnie były używane do innych celów (np. biznesowych) i zostały przystosowane do użytku medycznego.

Jednak bardziej nowoczesne samoloty, takie jak w Centrali Lotów Sanitarnych są od samego początku zaprojektowane tylko do lotów medycznych. Nasze samoloty są wyposażone w specjalistyczny sprzęt taki jak: 

  • Lifeport Intensive Care Unit wraz z materacem próżniowym i systemem załadunku pacjenta
  • Główny zbiornik tlenu (6000 litrów) oraz obligatoryjny zbiornik dodatkowy
  • Wielofunkcyjny przenośny kardiomonitor do pomiaru EKG, temperatury ciała, ciśnienia tętniczego czy saturacji
  • Kompaktowy defibrylator/kardiomonitor
  • Przenośny respirator do intensywnej terapii oddechowej
  • Przenośny analizator do gazometrii, elektrolitów i metabolitów
  • Telefon satelitarny przeznaczony do komunikacji na całym świecie  

Centrala Lotów Sanitarnych posiada 27 samolotów medycznych, z czego wnętrze każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb pacjenta. Niektóre z naszych samolotów posiadają kilka łóżek i są w stanie pomieścić kilka osób - również osoby towarzyszące. Inne odrzutowce medyczne są mniejsze - są dobre dla pacjentów, którzy nie potrzebują większej przestrzeni podczas transportu latającą karetką. Ponadto w niektórych samolotach bagaże mieszczą się na pokładzie. W innych modelach niestety nie, jednak nawet wtedy zapewniamy ich transport w inny sposób. Przykładowo wysyłamy bagaże innymi, zwykłymi liniami lotniczymi a cała organizacja jest po stronie Centrali Lotów Sanitarnych.

Nasze odrzutowce medyczne różnią się też specyfikacją. Beechcraft King Air 200 wyróżnia się tym, że jest w stanie wylądować na wyjątkowo krótkich pasach do lądowania o długości zaledwie kilkuset metrów. Z kolei Hawker Beechcraft 800 może realizować loty sanitarne na dalekich trasach i jednocześnie jest w stanie lądować na bardzo krótkich pasach do lądowania. Wszystkie nasze latające karetki łączy to, że kabina przypomina oddział intensywnej terapii, a opieka dla pacjenta jest zapewniana na najwyższym poziomie na każdym odcinku podróży.

Dlaczego w wielu sytuacjach odrzutowiec medyczny jest najlepszym rozwiązaniem? 

W wielu przypadkach odrzutowiec medyczny jest najlepszym rozwiązaniem, aby szybko i bezpiecznie przewieźć pacjenta do docelowego szpitala (lub innego końcowego punktu). Lekarze intensywnej terapii już w pierwszych minutach lotu medycznego mogą podjąć interwencję i rozpocząć leczenie chorego pacjenta.

Co ciekawe, w kabinie odrzutowca medycznego mamy możliwość dostosowania ciśnienia. Jest to szczególnie przydatne dla pacjentów, których stan zdrowia może się pogorszyć przez zmianę ciśnienia (oraz w przypadkach niektórych chorób, jak odma płucna, anemia czy niedrożność jelit).

Oferujemy loty nie tylko na terenie kraju (ze szpitala do innego szpitala lub z domu do szpitala), ale również międzynarodowy transport medyczny. Druga opcja jest często wybierana ze względu na lot sanitarny za granicę w celu podjęcia specjalistycznego leczenia lub ze względu na bardziej dogodne warunki w zagranicznych szpitalach. Samolot medyczny jest też bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które otrzymały pozytywny wynik testu na COVID-19 i chcą bezpiecznie wrócić do swojego kraju.  

Lotniczy transport medyczny z Centralą Lotów Sanitarnych

Nasz zespół tworzą międzynarodowi specjaliści, którzy są wyszkoleni pod kątem specyfiki danego kraju i posiadają gruntowną wiedzę na temat lokalnych zwyczajów w wielu częściach świata. Dzięki temu Centrala Lotów Sanitarnych może udzielić Tobie i Twoim bliskim kompleksowego wsparcia w regionach kryzysowych, jednocześnie zachowując wysokie standardy bezpieczeństwa medycznego transportu, a także szybko i elastycznie reagować na potrzeby pacjentów. Korzyści płynące z używania odrzutowca medycznego nie mają sobie równych w żadnej innej formie transportu medycznego. Umożliwienie pacjentom dotarcia z jednego miejsca do drugiego w możliwie najkrótszym czasie i przy opiece personelu medycznego może uratować czyjeś życie. 

Usługa lotów medycznych nie kończy się na samym transporcie chorego odrzutowcem sanitarnym. W ramach lotniczego transportu medycznego pacjent może skorzystać z innych, dodatkowych usług. Są to między innymi:

  • karetka pogotowia dla transportu naziemnego (tzw. usługa “z łóżka do łóżka”),
  • osobista opieka dla członków rodziny
  • tłumacze usprawniający komunikację pacjenta z lekarzami za granicą.

Centrala Lotów Sanitarnych każdego pacjenta traktuje bardzo indywidualnie, biorąc pod uwagę jego sytuację zdrowotną oraz najwyższy komfort podróży. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie międzynarodowego samolotu medycznego wyposażonego w sprzęt sanitarny i w towarzystwie wyspecjalizowanego personelu medycznego - zapewniamy bezpieczny prywatny lotniczy transport sanitarny z każdego miejsca na świecie.

Organizacja takiego transportu medycznego jest bardzo szybka - czasem wystarczy kilka godzin od pierwszego telefonu. Jeśli masz pytania, potrzebujesz niezobowiązującej porady lub wyceny prywatnego lotu, jesteśmy do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami