Jak wrócić do Polski po udarze mózgu za granicą?

Czas czytania: 2 minut

Udar mózgu, jest spowodowany brakiem dopływu wystarczającej ilości krwi. W najgorszym przypadku grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem dotkniętych obszarów mózgu! Z tego powodu udar wymaga bardzo szybkiej reakcji i wezwania służb medycznych, co może być problematyczne podczas urlopu za granicą. Jeśli dojdzie do udaru mózgu, natychmiast powinieneś wezwać pogotowie i poszukać pomocy medycznej. Jednak nawet po takim wypadku wskazana jest ciągła opieka ambulatoryjna. Zastosowanie odpowiedniego leczenia po udarze mózgu jest kluczowe, aby zapobiec lub zminimalizować późniejsze powikłania. 

Objawy udaru mózgu

Każdy przypadek udaru mózgu należy traktować niezwykle poważnie. Jego objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Najczęściej jednak można zaobserwować:

  • paraliż jednej strony ciała lub osłabienie rąk i nóg
  • trudności w mówieniu
  • zawroty głowy
  • uczucie drętwienia po jednej stronie ciała
  • zaburzenia widzenia
  • kłopoty w zrozumieniu, co mówią do Ciebie inne osoby
  • problemy z równowagą i koordynacją ruchów
  • utrata przytomności
  • silne bóle głowy

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe. Nawet jeśli przebywasz za granicą! Zawsze powinieneś mieć pod ręką numer alarmowy, aby zareagować tak szybko jak to możliwe. Diagnoza po udarze mózgu może być postawiona za granicą, dzięki czemu otrzymasz niezbędną, podstawową opiekę medyczną.

Aby jednak uniknąć późniejszych komplikacji i umożliwić rozpoczęcie właściwej rehabilitacji, zalecana jest szybka repatriacja medyczna, czyli powrót do ojczystego kraju. Równie mocno rekomendowane może być podjęcie dalszego leczenia w specjalistycznych klinikach w Wielkiej Brytanii, Niemczech lub USA.  

Udar mózgu za granicą, a transport medyczny samolotem do Polski

Jakość opieki medycznej w wielu zagranicznych szpitalach nie spełnia wystarczających standardów. Pacjent, który przeszedł udar mózgu powinien jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Tylko podjęcie odpowiedniego leczenia pozwala zminimalizować późniejsze powikłania. Im szybciej chory odzyska zdolności do mowy oraz ruchu w wyniku rehabilitacji, tym większe ma szanse na późniejsze prawidłowe funkcjonowanie po udarze.

Jednak w jaki sposób można zorganizować szybki transport medyczny z zagranicy po udarze mózgu, jeśli nawet nie jest możliwa samodzielna podróż do domu?

Przykład 1: Lot medyczny helikopterem ratunkowym po udarze mózgu

Pewien turysta podróżował samochodem z Bordeaux do Barcelony i zaraz po przekroczeniu hiszpańskiej granicy doznał udaru. W pierwszej kolejności został zabrany karetką do hiszpańskiego szpitala, gdzie otrzymał doraźną pomoc. Jednak opiekujący się nim lekarze zalecili dalsze leczenie we francuskiej poradni specjalistycznej. Ponieważ samodzielny powrót do Francji był wykluczony, jego syn zlecił Centrali Lotów Sanitarnych przeprowadzenie repatriacji medycznej dla ojca. Natychmiast zorganizowaliśmy helikopter medyczny, który przywiózł pacjenta z Hiszpanii do Francji. Dzięki temu mógł mieć operację już tego samego dnia, więc nie doznał trwałych uszkodzeń po udarze.

Przykład 2: Transport medyczny karetką pogotowia po udarze

W innym przypadku turysta doznał udaru mózgu w Maroku. Został zabrany do szpitala, gdzie przez kilka dni udzielano mu czasowej pomocy i opieki medycznej. Lekarze zalecili mu, aby po zakończonym leczeniu podjął rehabilitację w innym szpitalu, by zminimalizować skutki udaru. Pacjent skontaktował się ze swoimi lekarzami prowadzącymi. W ciągu jednego dnia zorganizowano szybki transport medyczny karetką pogotowia. Nasz doświadczony personel sanitarny oraz nowoczesny sprzęt medyczny zapewniały możliwość szybkiej interwencji w razie pogorszenia się jego stanu zdrowia. 

Wyjazd na wakacje po udarze mózgu?

Każda osoba, która przeszła udar mózgu oraz pomyślną rehabilitację, powinna bardzo ostrożnie wybierać miejsce odpoczynku. Wakacyjny hotel lub ośrodek wypoczynkowy nie powinny znajdować się wyżej niż 600 m nad poziomem morza. Podróżni powinni również unikać zbyt dużego nasłonecznienia i upałów podczas wakacji. Upewnij się, że przebywasz głównie w cieniu i dbaj o picie dużych ilości płynów.

Kierowcy udający się na wakacje powinni uważać, aby nie narażać się na niepotrzebny stres związany z podróżą. Mniej stresujące może być podróżowanie samolotem, jednak to z kolei wiąże się ze zmianami ciśnienia powietrza. Wybierając transport lotniczy zawsze pamiętaj, aby regularnie wstawać, ponieważ wpływa to pozytywnie na krążenie krwi w organizmie. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami