Jak planować międzynarodowy transport medyczny?

Czas czytania: 2 minut

Lotniczy transport medyczny to znane w społeczeństwie pojęcie, jednak tak naprawdę wiedza dotycząca transportu medycznego samolotem jest wciąż bardzo ogólnikowa. Nic dziwnego, nieczęsto bowiem korzystamy z usług specjalistycznych firm z branży lotnictwa medycznego. Warto poznać nie tylko historię lotnictwa wykorzystywanego do celów ratunkowych, ale również zgłębić zasady korzystania z lotów repatriacyjnych. 

Lotniczy transport medyczny w Polsce – Historia warta uwagi 

Pierwsze loty sanitarne na terenie kraju zakończone sukcesem miały miejsce w okresie międzywojennym. Korzystano wówczas ze statków powietrznych i wsparcia załogi lotniczych jednostek wojskowych oraz lokalnych aeroklubów. Po zakończonej II wojnie światowej do życia powołano pierwsze na terenie RP lotnictwo sanitarne. Dowodził nim wybitny pilot, powstaniec warszawski i żołnierz Armii Krajowej – Tadeusz Więckowski. To początek historii samolotów sanitarnych na terenie kraju i rozwój lotniczego transportu pacjenta do szpitala

Ratownictwo medyczne z powietrza doświadczyło ogromnego przełomu po 2000 roku. Od tego czasu lotniczy transport medyczny zaczął działać sprawniej, szybciej (3-minutowa gotowość do startu) i przede wszystkim częściej. Kompletny zespół oraz wyposażenie wszystkich 21 baz w śmigłowce medyczne i samoloty sanitarne, gwarantuje przeprowadzenie sprawnej akcji ratunkowej. Oprócz państwowych latających karetek pacjenci i ich rodziny mają również możliwość skorzystania z usług transportu medycznego prywatnych przewoźników. Wśród nowoczesnych samolotów medycznych, spełniających niezbędne standardy bezpieczeństwa i zapewniających maksymalny komfort pacjenta możemy wymienić:

  • śmigłowiec medyczny,
  • latającą karetkę,
  • odrzutowiec medyczny.

Istnieje również możliwość przeprowadzenia transportu medycznego samolotem pasażerskim. Lot na noszach w regularnych liniach lotniczych możliwy jest w przypadku hospitalizowanych niewymagających specjalistycznego sprzętu i intensywnej opieki medycznej podczas podróży.

Na czym polega międzynarodowy transport medyczny?

Planując studia za granicą, wakacje lub wyjazd służbowy skupiamy się na bezpiecznym dotarciu do celu, wyborze komfortowego hotelu i atrakcjach. Niestety niespodziewany wypadek, urazy czy choroba mogą przytrafić się każdemu. Świadomi turyści (zwłaszcza aktywni fizycznie) nigdy nie zapominają o dodatkowym ubezpieczeniu i honorowanej na terenie Unii Europejskiej karcie medycznej EKUZ. Szczególną uwagę należy zwrócić na zakres ubezpieczenia w kontekście pokrycia opłat za leczenie szpitalne i międzynarodowy transport medyczny pacjenta do kraju.

Niestety w większości przypadków zagraniczne szpitale nie zapewniają lotów powrotnych, a jedynie skupiają się na udzieleniu niezbędnej, pierwszej pomocy. Gdy stan hospitalizowanego jest stabilny i nie ma przeciwwskazań do podróży, wówczas niezbędne jest zorganizowanie przez bliskich pacjenta lotu sanitarnego do domu, celem kontynuacji leczenia w placówce medycznej na terenie kraju.      

Szybki międzynarodowy transport medyczny jest możliwy poprzez skorzystanie z usług prywatnego operatora medycznego lotów repatriacyjnych. Tylko doświadczeni międzynarodowi przewoźnicy, posiadający pełen pakiet usług, w tym najlepszej jakości sprzęt medyczny, profesjonalną załogę na pokładzie i szeroki zasięg działania mogą zagwarantować pacjentom bezpieczne loty medyczne i bezproblemowe dotarcie do celu. Wdrażanie najlepszych technologii, wpływających na bezpieczny lotniczy transport pacjenta do szpitala oraz udostępnianie najnowocześniejszych medycznych statków powietrznych to priorytety, które znacząco wpływają na poziom oferowanych usług. 

Centrala Lotów Sanitarnych to flagowy przykład prestiżowej firmy przewozowej pacjentów na terenie Polski i za granicą. Ponad 40-letnie doświadczenie przekłada się na jakość współpracy i pełen profesjonalizm na każdym etapie międzynarodowego transportu medycznego. Dostępni 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez pośredników, ukrytych kosztów dodatkowych i barier językowych.

Gwarantujemy kompleksowy lotniczy transport medyczny (z uwzględnieniem usługi ,,z łóżka do łóżka’’) w konkurencyjnych cenach. Koszty transportu medycznego samolotem zależą od wielu czynników. Kierowani wsparciem i dobrem pacjentów dbamy o ich pełną satysfakcję z przeprowadzonego lotu repatriacyjnego do Polski bądź za granicę.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami