Jak dzięki siepomaga.pl uratowano Serce Stasia? - Leczenie dzieci z wadami serca.

Czas czytania: 3 minut

Poważne problemy związane z wadą serca u dzieci mogą być z sukcesem leczone za granicą. Najlepszym tego przykładem jest mały Staś, który z pomocą Centrali Lotów Sanitarnych oraz dzięki dobremu sercu ludzi, którzy uczestniczyli w zbiórce pieniędzy pomyślnie przeszedł skomplikowaną operację w Bostonie. To bardzo budujący przykład pokazujący że z pomocą dobrych ludzi można rozpocząć leczenie za granicą. Zobacz jakie kroki podjęli rodzice Stasia, aby dostać się do Bostonu. 

  • W Polsce rocznie rodzi się 3,5 tys. dzieci z wrodzonymi wadami serca.
  • Transplantacje serca u najmłodszych pacjentów poniżej 1 r.ż. są wykonywane wyłącznie w Śląskim Centrum Chorób Serca. Operacji jest jednak wykonywanych niewiele, największym problemem jest brak dawców. 
  • Szacuje się, że nawet około 50%-70% dzieci z wadami wrodzonymi jest operowanych za granicą.
  • Przykład małego Stasia, który odbył skomplikowaną operację w Bostonie we wrześniu 2021 roku pokazuje, że operowanie za granicą jest jak najbardziej możliwe nawet wtedy, gdy sytuacja wydaje się wyjątkowo trudna. 
  • Wykonanie operacji za granicą jest możliwe dzięki zastosowaniu samolotu medycznego, czyli wyspecjalizowanego transportu medycznego. Podczas lotu pacjent może liczyć na stałą opiekę personelu medycznego. 

Rocznie rodzi się w Polsce 3,5 tys. dzieci z wrodzonymi wadami serca

Statystyki jednoznacznie podkreślają jak bardzo poważnym problemem są choroby układu sercowo-naczyniowego. Zgodnie z danymi jakie zostały przedstawione na Polska Times, w Polsce jest około 380 tys. zgonów rocznie, z czego aż 46% jest spowodowanych chorobami układu krążenia (w tym 60 tys. jest spowodowana niewydolnością serca). Oznacza, to że schorzenia układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów w Polsce. 

Dzisiejsza technologia pozwala na wykrywanie wrodzonych wad serca u dziecka jeszcze w okresie prenatalnym. Jednak codziennie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadą serca, z czego 1/3 wymaga operacji w pierwszych dniach życia. W Polsce jest 9 ośrodków kardiochirurgicznych (w tym jeden niepubliczny), w których wykonywanych jest ponad 2700 operacji wad wrodzonych serca rocznie.

Transplantacja serca u dzieci

Pierwszy przeszczep serca u dzieci został wykonany 8 lutego 1988 roku przez Prof. Z. Religę. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto program transplantacji serca u dzieci poniżej 10 r.ż. Obecnie w Polsce są wykonywane transplantacje serca u dzieci, ale jest ich wykonywanych bardzo niewiele – zaledwie kilka rocznie. Problemem jest brak dawców (w przypadku najmłodszych dzieci o dawców szczególnie trudno). Jedynym ośrodkiem w kraju, które wykonuje transplantacje serca u najmłodszych dzieci (poniżej 1 r.ż.) jest Śląskie Centrum Chorób Serca. 

Operacje wad wrodzonych serca za granicą nie są refundowane przez NFZ

W mediach niejednokrotnie można natknąć się na zbiórki fundacji proszących o pomoc w uzbieraniu funduszy na operacje serca. Wynika to z tego, że stanowisko Funduszu Zdrowia jest jednoznaczne – zabiegi dostępne w Polsce a mimo to przeprowadzane za granicą nie są refundowane. W związku z czym, gdy operacja ma być wykonywana poza granicami kraju należy zabieg sfinansować z własnych środków lub z funduszy zebranych od darczyńców. 

Leczenie wad serca u dzieci oraz leczenie wad serca u niemowląt jest w Polsce możliwe jedynie w ograniczonym stopniu. Szacuje się, że około 90 procent wszystkich potrzebnych operacji wad wrodzonych u dzieci może być dokonana w Polskich placówkach. Natomiast polskie placówki wciąż nie podejmują się operowania rzadkich wrodzonych wad serca, które wykonują jedynie nieliczne ośrodki na świecie w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. 

W praktyce wada serca u dziecka oznacza poważne zastanowienie się nad tym czy należy rozpocząć leczenie za granicą. Zgodnie z danymi przytoczonymi na łamach serwisu rynekzdrowia.pl, około 50%-70% dzieci z wadami wrodzonymi jest operowanych za granicą. Tymczasem w Polsce w kolejce na operację zwykle oczekuje nawet kilkaset dzieci (na kolejne etapy leczenia złożonych wad wrodzonych serca). 

Zbiórka na siepomaga.pl dla Serca Stasia

Po urodzeniu u małego Stasia zdiagnozowano szereg problemów sercowych, wśród nich: wrodzone skorygowane przełożenie wielkich tętnic, ubytek w przegrodzie międzykomorowej, niedomykalność 2 stopnia zastawki trójdzielnej, anomalię Ebsteina oraz stenozę płucną.

To wszystko z punktu widzenia kompletnego laika oznacza, że serce Stasia było na tyle niewydolne, że wymagało stałego wlewu leków wspomagających układ krążenia. Doustne przyjmowanie pokarmu stanowiło dla niego duży wysiłek (przez co konieczne było założenie sondy), miał przyśpieszony oddech i nie miał tyle siły co jego rówieśnicy. Był apatyczny, senny, nie przybierał na masie.  

Po kilku dniach obserwacji w szpitalu rodzice dowiedzieli się, że wada serca u dziecka jest skrajnie ciężka i nikt w Polsce nie podejmie się operacji. Szybkie i zdecydowane działania rodziców doprowadziły do tego, że udało się uzyskać pozytywną odpowiedź od profesora del Nido z Bostonu, który zgodził się na podjęcie operacji. Koszty związane z przeprowadzeniem operacji przekroczyły milion złotych! Rodzice rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów leczenia i transportu medycznego. Na szczęście kwota ta została zebrana dzięki darczyńcom działającym za pośrednictwem fundacji siepomaga.pl

Mama Stasia i Staś

Lot z dzieckiem na operacje za granicę

27 września 2021 mały Staś odbył bezpieczną podróż z Krakowa do Bostonu na pokładzie odrzutowca medycznego przy współpracy z Centralą Lotów Sanitarnych. Chłopiec przez większość lotu medycznego pozostawałw inkubatorze transportowym. Podczas ośmiogodzinnego lotu na pokładzie samolotu nad bezpieczeństwem małego pacjenta czuwał personel medyczny. Po wylądowaniu Staś został przetransportowany karetkę do Boston Children's Hospital. 

Operacja trwała około 8 godzin. Głównym punktem operacji były procedury Mustarda - zamiana spływów krwi żylnej na poziomie przedsionków, oraz Jatene'a - korekta operacyjna transpozycji wielkich tętnic. Po operacji pozostała niewielka niedomykalność trójdzielna, która być może będzie wymagała korekty w przyszłości jednak prawdopodobnie po wykonaniu zabiegu Staś ma szansę na powrót do zdrowia i doczekanie dorosłości. Losy Stasia można nadal śledzić na fanpejdżu na Facebook'u pod nazwą Ratujmy Serce Stasia.

Centrala Lotów Sanitarnych - angażujemy się w działania charytatywne!

Centrala Lotów Sanitarnych oferuje międzynarodowy transport medyczny na całym świecie. Loty medyczne są dostosowane między innymi do potrzeb pacjentów zmagających się z wadami serca. Samolot medyczny jest wyposażony w najwyższej jakości sprzęt do intensywnej terapii. 

Centrala Lotów Sanitarnych nie chce patrzeć na cierpienie innych, dlatego czynnie bierze udział w zbiórkach na portalu Siepomaga.pl. W różny sposób angażujemy się w działania charytatywne i stale współpracujemy z fundacjami Cor Infantis i Mam serce.

Więcej o naszych działaniach charytatywnych możesz przeczytać tutaj: Charytatywność

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami