Jak działa Lotnicze Pogotowie Ratunkowe?

Czas czytania: 2 minut

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to podmiot lecznicy, który jest prowadzony w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Od początku istnienia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego śmigłowce i samoloty przetransportowały ponad 121 tysięcy pacjentów. 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – rys historyczny w pigułce

Pierwsze próby ratowania życia i zdrowia za pomocą lotnictwa były podejmowane w Polsce już w okresie międzywojennym. W drugiej połowie XX wieku lotnictwo medyczne powoli się rozwijało. Charakterystyczną maszyną z tamtych czasów był śmigłowiec Mi-2, który służył od lat 60-tych i był stosowany jeszcze w latach 90-tych. Stan lotnictwa sanitarnego w tamtym czasie wymagał gruntownych zmian. 

Rok 2000 to czas przełomu dla lotnictwa sanitarnego w Polsce. Wtedy zamknięto ówczesny Centralny Zespół Lotnictwa Sanitarnego i założono SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wraz z założeniem nowej jednostki dokonano gruntownej reorganizacji. XXI wiek to nie tylko zmiany organizacyjne, ale także inwestycje w nowe maszyny oraz bazy lotnicze. 

Od 9 listopada 2016 roku działalność jest kontynuowana pod nazwą Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

W jakich sytuacjach wzywany jest zespół działający w ramach LPR? 

Helikopter MedycznyZdjęcie przedstawia przykładowy Helikopter Ratunkowy

  • Loty do wypadków i nagłych przypadków chorobowych w celu udzielenia pomocy medycznej.
  • Transport pacjentów pomiędzy placówkami medycznymi. 
  • Medyczne loty repatriacyjne – transport chorych lub poszkodowanych obywateli do kraju. 
  • Transport pacjentów poza granicę kraju (np. w celu odbycia leczenia w zagranicznej placówce medycznej). 

Bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego 

Pogotowie lotnicze stacjonuje w 21 bazach stałych oraz jednej tymczasowej. Średnio przewidziana jest jedna baza na województwo. Wyjątkiem są województwa wielkopolskie (dwie bazy), zachodniopomorskie (sezonowo dwie bazy) oraz mazowieckie (4 bazy).

Miejsca lądowania

Jeśli warunki na to pozwalają helikoptery ratownicze starają się wylądować jak najbliżej miejsca wypadku. W związku z czym śmigłowce LPR często lądują w przygodnych miejscach. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego wyznaczone są specjalne gminne miejsca lądowania. Tego rodzaju miejsca nie są lądowiskiem przyszpitalnym. Jest to obszar, na terenie którego śmigłowiec może wylądować np. w porze nocnej celem przekazania pacjenta do naziemnego zespołu ratownictwa medycznego i przetransportowania go do odpowiedniej placówki medycznej. Na potrzeby lotów po zmroku wyznaczono około 2000 miejsc tego typu.

Warto odnotować, że od 1 stycznia 2017 roku każdy szpitalny oddział ratunkowy jest zobowiązany do posiadania lądowiska lub lotniska. W związku z czym lądowanie przy placówce medycznej jest znacznie ułatwione. 

Wyposażenie na pokładzie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Podstawową jednostką we flocie LPR jest maszyna Eurocopter EC 135. Ponadto, flota jest uzupełniona o jednostki Piaggio P.180 Avanti, Tecnam P2008JC MkII oraz Robinson R44 Raven II.  

Załoga śmigłowca medycznego składa się z trzech osób (pilota, ratownika i lekarza). Wyposażenie śmigłowca medycznego musi spełniać odpowiednie standardy, w związku z czym wyposażenie różnych śmigłowców nie różni się od siebie zbyt mocno. Standardowe wyposażenie „latającej karetki” to między innymi defiblyrator, respirator, pompy infuzyjne oraz ponad 20 kilogramów różnych sprzętów, opatrunków i leków, które są zabierane na akcje ratowniczą. Na wyposażeniu można znaleźć leki wykorzystywane w resuscytacji, w przypadku duszności, wstrząsu anafilaktycznego, niewydolności krążenia oraz niewydolności oddechowej. 

Atrkacyjna alternatywa dla LPR? Zobacz prywatny lot medyczny 

Warto wiedzieć, że na rynku lotniczego transportu medycznego istnieją prywatne firmy, które mogą być atrakcyjną alternatywą dla państwowego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Według polskiego prawa to LPR ma monopol na medyczne loty helikopterem. Jednak na trasach międzynarodowych można już wynająć prywatny śmigłowiec medyczny, a na krajowych odrzutowiec medyczny lub na pokładzie samolotu pasażerskiego

Centrala Lotów Sanitarnych to lider na polskim rynku lotów medycznych. Jesteśmy niezawodnym dostawcą medycznym transporcie medycznym. Z naszych usług skorzystały tysiące osób na całym świecie. Organizujemy prywatne loty sanitarne specjalistycznymi samolotami medycznymi od ponad 12 lat. Lot tego typu pozwala na przetransportowanie pacjenta z każdego i do każdego miejsca na świecie. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami