Jak bezpiecznie przewieźć chorego samolotem do hospicjum?

Czas czytania: 3 minut

Priorytety diametralnie się zmieniają kiedy ktoś zapada na nieuleczalną chorobę. Nagle najważniejsze staje się zapewnienie choremu jak najlepszych warunków do życia, aby mógł godnie spędzić zmierzch swojego życia. W takiej sytuacji pomocne są różne placówki hospicyjne, w których chore osoby objęte są opieką paliatywną na najwyższym poziomie. W tym trudnym czasie hospicjium oferuje również wsparcie emocjonalne dla bliskich osoby chorej, jak również samego chorego.

Każdy śmiertelnie chory człowiek ma prawo do miejsca w hospicjum. Warunkiem do ubiegania się o pobyt w hospicjum jest wniosek od lekarza prowadzącego. Jednak tego rodzaju placówki dysponują z reguły ograniczoną liczbą miejsc z powodu brakującego personelu. Wynika to z pewnych standardów obecnych w hospicjach, bowiem specjalnie przeszkolony zespół pielęgniarski ma poświęcać pacjentom wystarczająco dużo czasu i zapewniać im niezbędną opiekę. 

W Polsce istnieje w sumie 117 hospicjów stacjonarnych oraz 81 oddziałów opieki paliatywnej. Niemniej lokalizacja hospicjów w poszczególnych regionach w Polsce jest bardzo nierównomierna. Na przykład w województwie zachodniopomorskim na 100 tys. mieszkańców przypada jedynie 3,2 miejsca w placówce.

Jeżeli miejsca w najbliżej położonym hospicjum są zajęte, istnieje możliwość umieszczenia chorego w innym ośrodku. Wiele chorych osób mieszkających za granicą chce spędzić ostatnie chwile swojego życia w ich rodzinnym kraju, dlatego w niektórych przypadkach rodzina i krewni wybierają hospicjum w ojczyźnie.

Zazwyczaj osoby nieuleczalnie chore potrzebują kompleksowej opieki medycznej. Właśnie z tego powodu, również podczas transportu, pacjent powinien otrzymać opiekę na najwyższym poziomie. 

Podczas transportu medycznego na pokładzie samolotu sanitarnego, nawet osoba nieuleczalnie chora może bezpiecznie podróżować.

Jakie są możliwości transportowania osób nieuleczalnie chorych?

W celu przewiezienia osoby ciężko chorej można wykorzystać różne środki transportu medycznego:

  • Karetka pogotowia;
  • Helikopter medyczny;
  • Samolot sanitarny;
  • Pasażerski samolot rejsowy.

Karetka pogotowia

Karetka pogotowia stanowi z reguły środek transportu podczas przejazdu na lotnisko oraz z lotniska do hospicjum. Jednak transport pacjenta karetką na całym odcinku, może okazać się dla chorego zbyt stresujący. Długie przejazdy związane z ewentualnymi utrudnieniami w ruchu ulicznym wpływają na wydłużenie czasu jazdy, a tym samym mogą niepotrzebnie pogorszyć stan zdrowia pacjenta.

Porównanie transportu karetką pogotowia vs. samolotem znajdziesz tutaj.

Helikopter medyczny

Niestety helikopter medyczny również nie jest najlepszym rozwiązaniem na dłuższych trasach: ograniczona prędkość i zasięg lotu przemawiają przeciwko temu środkowi transportu. Niemniej śmigłowiec sanitarny ma częste zastosowanie jako pomocniczy środek transportu na krótkim etapie podróży, podobnie jak karetka pogotowia.

Najszybszy i najbezpieczniejszy transport odbywa się na pokładzie prywatnego samolotu medycznego oraz samolotu pasażerskiego, chociaż oczywiście transport medyczny w obu przypadkach znacznie się różni. 

Pasażerski samolot rejsowy 

Samolot pasażerski jak najbardziej może być wykorzystany jako środek transportu dla osoby ciężko chorej. W porozumieniu z linią lotniczą i po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, lot tego rodzaju może być realizowany w pozycji siedzącej lub na noszach, jak również przy asyście medycznego personelu pokładowego. W przypadku transportu samolotem rejsowym należy jednak mieć na uwadze czas oczekiwania na realizację takiego lotu, który wynosi od 1 do 2 dni

Ten jedno/lub dwudniowy czas przygotowania jest konieczny w celu poczynienia stosownych przygotowań, takich jak wbudowanie specjalnych noszy dla pacjenta lub sprawdzenie czy pacjent jest zdolny do lotu (ang. fit fo fly).

Podczas lotu chory oddzielony jest ścianką działową, co pozwala ochronić go przed ewentualnymi wścibskimi spojrzeniami innych pasażerów. Jeżeli jednak potrzebny jest specjalistyczny transport dla osób z ciężkimi schorzeniami, pacjentowi zależy na krótszym czasie realizacji lub po prostu chce większej prywatności wówczas idealnym środkiem transportu jest samolot sanitarny.

Samolot sanitarny

Samolot sanitarny jest szybkim i bezpiecznym środkiem transportu dla osób nieuleczalnie chorych. Odrzutowiec medyczny jest wyposażony w specjalistyczne sprzęty medyczne dorównujące tym na oddziale intensywnej terapii co sprawia, że podczas całego lotu doświadczony lekarz medyczny lotniczej może zapewnić pacjentowi opiekę na najwyższym poziomie.

Z reguły mamy do czynienia z sytuacją, gdy bliscy chorego chcą towarzyszyć mu i wspierać go tak długo, jak to tylko możliwe. W większości przypadków jest to możliwe także podczas lotu samolotem sanitarnym. Zazwyczaj na pokładzie wraz z pacjentem może przebywać jedna osoba towarzysząca, jednak wszystko zależy od modelu samolotu.

W przeciwieństwie do samolotów pasażerskich, odrzutowiec medyczny ze względu na mniejsze wymiary, może również lądować na mniejszych lotniskach. Dzięki temu, samolot medyczny wraz z pacjentem lądują w bezpośrednim sąsiedztwie hospicjum, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie zbędnych, długich transportów naziemnych, które wiążą się z dodatkowym stresem.

Ile wynoszą koszty transportu medycznego do hospicjum?

Na pytanie, ile wynoszą koszty transportu do hospicjum, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi Na ostateczną cenę transportu medycznego samolotem   wpływają różne czynniki:

  • Środek transportu;
  • Trasę lotu;
  • Stan chorego;
  • Liczbę osób towarzyszących;
  • Tryb pilności transportu.

Każdy przypadek warto omówić indywidualnie z osobistym doradcą, który weźmie pod uwagę sytuację pacjenta i jego bliskich. Na Państwa życzenie błyskawicznie sporządzimy niezobowiązującą wycenę lotu medycznego.

Centrala Lotów Sanitarnych to najlepszy partner w lotniczym transporcie medycznym

Wieloletnie doświadczenie w zakresie transportu pacjentów drogą lotniczą jest naszym ogromnym atutem. Dzięki temu jesteśmy w stanie zorganizować dla Państwa transport w bardzo krótkim czasie. Aby jak najbardziej zadbać o naszych klientów, na Państwa życzenie, dbamy także o komunikację z lekarzami prowadzącymi leczenie. Jeżeli hospicjum znajduje się za granicą, nasz międzynarodowy zespół może również przejąć kontakt z zagranicznymi placówkami.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji  w tych trudnych chwilach, dostępni przez całą dobę.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami