Inkubator transportowy - Jak wygląda transport medyczny chorego niemowlęcia samolotem?

Czas czytania: 2 minut

Jako rodzic wiesz, że w przypadku zagrożenia życia niemowlęcia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego. W lżejszych przypadkach można samodzielnie zawieźć dziecko do szpitala. Jednak w sytuacji w której dziecko miało wypadek, nie jest to dobre wyjście - w końcu liczy się czas, a samodzielny transport może okazać się ryzykowny. Podobnie jest w przypadku wezwania karetki pogotowia ratunkowego - w Polsce nie zawsze możemy liczyć na jej szybkie przybycie. Rodzaj transportu jest też ważny, gdy udajemy się na zabieg lub operację za granicą. Dlatego warto wiedzieć, czym jest lotniczy transport pediatrycznych, co jest najważniejsze podczas takiego transportu i jaką przewagę ma transport niemowlaka samolotem z inkubatorem transportowym.

Jak wygląda lotniczy transport medyczny z inkubatorem?

Jeśli Twoje dziecko miało wypadek lub jest bardzo chore, medyczny transport lotniczy będzie najszybszą i najbezpieczniejszą opcją przewiezienia chorego dziecka do szpitala. Najmniejsze dzieci mogą zostać przewiezione samolotem medycznym wyposażonym w inkubator transportowy, który w trakcie lotu medycznego umożliwia maluchowi pozostanie w jednej pozycji (co jest bardzo ważne również w trakcie przenoszenia). Równie istotne podczas lotniczego transportu pediatrycznego jest zapewniona asysta medyczna dla chorego dziecka. To oznacza, że ​​mali pacjenci otrzymają w trakcie lotu sanitarnego specjalistyczny opiekę pediatryczną na najwyższym poziomie. Najczęściej do transportu małych dzieci wybiera się odrzutowiec medyczny

Centrala Lotów Sanitarnych w ramach usługi “z łóżka do łóżka” zapewnia opiekę i transport medyczny od samego początku do końca transportu medycznego. W pierwszej kolejności wysyłamy specjalną karetkę pogotowia, aby odebrać dziecko z domu (lub ze szpitala), następnie przywozimy pacjenta pediatrii na lotnisko do specjalistycznego odrzutowca medycznego lub samolotu z inkubatorem transportowym, a następnie po przylocie dziecko znowu jest transportowane karetką z lotniska prosto do docelowego szpitala. Od samego początku odbywa się to przy wsparciu doświadczonych lekarzy i pediatrów - oraz oczywiście w towarzystwie rodziców, którzy podczas transportu sanitarnego chcą być ze swoim dzieckiem.

Czy szpitale w Polsce oferują lotniczy transport sanitarny?

Medyczny lotniczy transport dla chorych dzieci nie zawsze uda się zorganizować w ramach ubezpieczenia. Bezpłatny transport sanitarny dziecka jest możliwy tylko, jeśli został zlecony przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego i ma na celu przewiezienie dziecka do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej. Jest to wykonalne w kilku przypadkach:

  • kiedy konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia, z wyłączeniem stanów zagrożenia życia (wtedy możliwe jest tylko wezwanie pogotowia),
  • oraz w trakcie leczenia ciągłego, kiedy niezbęny jest transport medyczny z jednego szpitala do drugiego.

Można więc zauważyć, że w Polsce system opieki zdrowotnej nie jest zbyt dobrze skonstruowany; pogotowie ratunkowe nie zawsze przyjeżdża na czas, a jeśli dziecko jest w bardzo ciężkim stanie nie może liczyć na lot medyczny refundowany przez NFZ. Dlatego wtedy powinno się wziąć pod uwagę prywatny lot samolotem medycznym, organizowany np. przez Centralę Lotów Sanitarnych.

Kiedy chore niemowlę powinno być transportowane w inkubatorze? 

Dla większości dzieci transport medyczny, szczególnie nieznanymi wcześniej środkami transportu, to duży stres. Przede wszystkim dla najmniejszych pacjentów. Dlatego noworodki i niemowlęta powinny być transportowane w inkubatorze, który wytwarza mikroklimat o odpowiedniej temperaturze, wilgotności i składzie atmosfery, co zapewnia maluchowi komfort podróży i bezpieczeństwo.

Transport w samolocie medycznym bez wykorzystania inkubatora jest niemożliwy - nie ma mowy o locie z chorym noworodkiem bez inkubatora transportowego na dużych odcinkach, np. na leczenie dziecka za granicą. Inkubatory w Centrali Lotów Sanitarnych charakteryzują się wysoką niezawodnością, bezpieczeństwem i przystosowaniem do długodystansowych lotów. Odrzutowiec medyczny jest wyposażony również w pozostały sprzęt, który jest niezbędny do lotu z chorym dzieckiem.

Centrala Lotów Sanitarnych organizuje lotniczy transport sanitarny z inkubatorem dla dzieci na całym świecie. To znaczy, że z nami możesz bezpiecznie przetransportować dziecko nie tylko w nagłych wypadkach, ale także na zaplanowane leczenie za granicę (np. często wybierane przez Polaków kierunki na leczenie dziecka są w Niemczech lub USA). Dbamy o naszych małych pacjentów na każdym etapie podróży. Od odebrania dziecka z domu lub szpitala, aż do jego powrotu. Wspieramy również rodziców w takich trudnych momentach, dając gwarancję na bezpieczną podróż.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami