Ile kosztuje leczenie raka w USA?

Czas czytania: 3 minut

Kto najczęściej zadaje sobie pytanie? Są to przede wszystkim pacjenci onkologiczni, którzy wyczerpali już wszystkie możliwe metody leczenia oraz osoby, które dostrzegają w terapii za granicą większe szanse na wyzdrowienie lub poprawę jakości życia. Na podstawie bieżących statystyk i rankingów chorzy lub ich bliscy decydują się na leczenie, nawet gdy całkowite koszty opieki medycznej przekraczają 4 mln zł.

Zachorowania na nowotwory w Polsce – Ogólne informacje i statystyki

Polska służba zdrowia niezmiennie od kilkudziesięciu lat bez większych sukcesów walczy z powstrzymaniem zatrważającej liczby zgonów z powodu nowotworów złośliwych. I choć wciąż główną przyczyną śmierci na terenie naszego kraju są schorzenia układu krążenia, to tuż za nimi w największym stopniu właśnie nowotwory zabijają społeczeństwo polskie. O jakich kwotach mowa?

Najnowsze dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują na 170 000 diagnoz rocznie i około 100 000 zgonów z powodu raka. Z danych tych wynika, że na 100 000 mieszkańców u około 267 osób diagnozuje się nowotwory różnego rodzaju i stopnia zaawansowania. Niestety statystyki te obejmują również najmłodszych obywateli. Szacuje się bowiem, że każdego roku w kraju przybywa średnio 1300 dzieci z diagnozą raka. Kolejną przykrą informacją jest to, że najmłodsi najczęściej otrzymują diagnozę dopiero w zaawansowanym stadium nowotworu (III lub IV stopień). Późna diagnoza zarówno w przypadku małych pacjentów, jak i osób dorosłych oraz znacznie przedłużający się czas od momentu otrzymania diagnozy do rozpoczęcia terapii bez wątpienia stanowią istotne przyczyny niepowodzeń terapeutycznych.

Dlaczego pacjenci onkologiczni decydują się na terapię w USA?

Powodów jest co najmniej kilka. Wśród nich najistotniejsze czynniki decydujące to:

 • zbyt długie oczekiwanie w Polsce na badania diagnostyczne oraz końcowe konsylium lekarskie;
 • złe rokowania i wyczerpanie wszystkich możliwości terapii w kraju;
 • dostęp do najnowszej generacji leków za granicą;
 • notowana w USA większa skuteczność w leczeniu nowotworów złośliwych w porównaniu do polskich statystyk;
 • wykorzystanie najnowszych technik chirurgicznych (np. onkoplastyki) w zagranicznych klinikach;
 • terapia celowana i leczenie spersonalizowane;
 • możliwość analizy genomu pod kątem mutacji;
 • możliwość terapii w amerykańskiej placówce medycznej wykorzystującej w leczeniu raka najnowsze badania kliniczne.

Ile kosztuje leczenie raka w USA? – Konkretne przykłady

Koszty leczenia raka w USA to trudny i niekończący się temat. Jeśli weźmiemy pod uwagę dane, które mówią, że samo badanie krwi to koszt ok. 4 tys. zł, a jedna konsultacja specjalistyczna (np. onkologiczna) to kwota w granicach 5 tys. zł. wówczas łatwiej wyobrazić sobie, jaka kwota widnieje najczęściej na kosztorysach dla pacjentów onkologicznych. 

Oczywiście każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. Nie ma możliwości podania konkretnych i niezmiennych cen za kompleksowe leczenie nowotworów w USA. Całkowity koszt leczenia raka w jednym ze specjalistycznych szpitali z oddziałem onkologicznym w Stanach Zjednoczonych zależy przede wszystkim od:

 • rodzaju nowotworu;
 • stadium choroby, a więc stopnia jej zaawansowania;
 • ilości zaplanowanych cyklów chemioterapii;
 • ilości i rodzajów zabiegów (operacja chirurgiczna, rodzaj chemioterapii, radioterapia, hormonoterapia, immunoterapia);
 • rodzaju operacji chirurgicznej i stopnia jej skomplikowania;
 • przewidzianego czasu trwania leczenia;
 • miejsca leczenia i standardów opieki zdrowotnej;
 • skutków ubocznych (np. po chemioterapii) i komplikacji pooperacyjnych.

Pamiętajmy również, że istotnym elementem całego procesu leczenia raka w USA są: lotniczy transport medyczny, częste wizyty kontrolne u specjalistów, konieczność systematycznego wykonywania badań laboratoryjnych i badań obrazowych oraz leczenie szpitalne. Jeden dzień pobytu w szpitalu w USA to koszty około 8 tys. zł. Sam koszt chemioterapii w USA to kwota od 45 tys. zł do nawet 900 tys. zł (w zależności od podanych wyżej czynników). Inne usługi zdrowotne mogą sięgać kwoty nawet 400 tys. zł.

Całkowity rachunek medyczny za leczenie raka w Stanach Zjednoczonych może opiewać na kwotę od 0,5 mln dolarów do nawet 1 mln dolarów (od 2 mln 235 tys. zł do 4 mln 470 tys. zł). Większości z nas nie stać na zapłacenie tak dużych kosztów, do których trzeba przecież nierzadko doliczyć koszty związane z lotniczym transportem medycznym oraz zakwaterowaniem bliskich pacjenta w mieście. 

Zobacz również Leczenie onkologiczne w Barcelonie.

Dlaczego leczenie w klinice onkologicznej w Stanach Zjednoczonych jest tak drogie?

Co wpływa na to, że koszty leczenia nowotworów w USA są tak wysokie? Dlaczego przygotowywane kosztorysy znacznie różnią się od tych sporządzanych na terenie UE? Jednym z istotnych czynników są ogromne koszty administracyjne w porównaniu do innych krajów (np. duża liczba pracowników administracji w każdej placówce medycznej). Nie zapominajmy również o wynagrodzeniach pracowniczych. Wykwalifikowani, światowej klasy pracownicy opieki zdrowotnej mają dużo większe wymagania finansowe niż medycy w innych krajach. Lekarstwa, zabiegi operacyjne, badania laboratoryjne i farmakologiczne metody leczenia przeciwnowotworowego są droższe w USA niż w innych krajach. To wszystko wpływa na tak wysokie koszty leczenia pacjentów.

Większość dorosłych obywateli RP doskonale wie, że leczenie raka za oceanem jest bardzo kosztownym działaniem. Niejednokrotnie każdy z nas bierze aktywny udział w zbiórkach pieniędzy na siepomaga.pl lub innych platformach. Zakładane przez rodziców małych dzieci lub dorosłych pacjentów zbiórki opiewają nierzadko na sześciocyfrowe kwoty. Liczby te przerażają, bo trudno uwierzyć, że leczenie jakiegokolwiek schorzenia może być tak wysokie. Mimo to każdego roku wielu pacjentów onkologicznych decyduje się zawalczyć o zdobycie całej sumy. Chcą, jak najszybciej wylecieć na leczenie raka w USA.

Centrala Lotów Sanitarnych całym sercem i wszystkimi siłami wspiera świadome decyzje pacjentów i ich rodzin. W pełni rozumiemy poszukiwanie innych (być może lepszych) i dających nadzieję na przyszłość metod terapii. Systematycznie przyłączamy się do zbiórek pieniężnych dla pacjentów onkologicznych – szczególnie tych najmłodszych. Zawsze otwarci i wyczuleni na potrzeby chorych i ich rodzin. Służymy radą i bezpłatną konsultacją z zakresu repatriacji medycznej i warunków jej przeprowadzenia.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami