Ile kosztuje leczenie raka w Niemczech?

Czas czytania: 3 minut

Każdy pacjent onkologiczny powinien dostać szansę na leczenie przebiegające na jak najwyższym poziomie. Niestety fakty są takie, że niektóre kraje od lat notują postęp w dziedzinie onkologii, wykorzystując bogaty arsenał możliwości leczenia. Inne zaś, klasyfikują się u dołu tabeli, tuż u boku państw, które corocznie rejestrują wzrost umieralności na nowotwory złośliwe. Nic więc dziwnego, że pacjenci szukają najskuteczniejszej drogi leczenia, która zwiększy ich szanse na pokonanie raka. Czy właśnie dlatego Polacy decydują się na leczenie i rehabilitację w Niemczech? Dowiedz się, jakie koszty wiążą się z takim działaniem.

Diagnostyka i leczenie nowotworów złośliwych – Dlaczego Niemcy?

Rok 2021, podobnie jak poprzedni to ogrom nieprzyjemnych i bardzo nieprzewidywalnych sytuacji, z którymi borykały się kraje na wszystkich kontynentach. Europa szczególnie doświadczyła skutków przedłużającej się pandemii. Długie oczekiwanie na wizytę u specjalistów. Teleporady zastępujące bezpośredni kontakt lekarza z pacjentem. Przekładane terminy operacji i wszechobecny strach ogarniający społeczeństwa. To tylko kilka czynników, które bez wątpienia wpłynęły na stan zdrowia ludności Europy. Choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe to schorzenia, które dosłownie styranizowały ludzkość.

Leczenie onkologiczne w Niemczech

Liczby naprawdę przerażają. Tylko w 2020 roku w UE zdiagnozowano około 2,7 miliona nowych przypadków zachorowań na różnego rodzaju nowotwory w różnym stopniu zaawansowania. Niestety to nie koniec przykrych statystyk. Jeśli weźmiemy pod lupę wszystkie kraje UE, wówczas na jaw wyjdzie niska jakość i skuteczność leczenia w Polsce nowotworów złośliwych w porównaniu do innych krajów UE, na przykład Niemiec. Osiągnięcia w dziedzinie leczenia nowotworów oraz jakość diagnostyki są w Niemczech na bardzo wysokim poziomie.

Dodatkowo u naszych zachodnich sąsiadów wdraża się nowoczesne metody chemioterapii, radioterapii, operacji otwartych oraz małoinwazyjnych. Turystyka medyczna u naszych zachodnich sąsiadów bardzo się rozwinęła, a polscy pacjenci nierzadko decydują się na przerwanie leczenia w swoim rodzimym kraju na rzecz jego kontynuacji w jednej z prywatnych klinik specjalistycznych w Niemczech. Dodatkowo chorzy mają łatwy dostęp do szpitali objętych certyfikatem wydanym przez German Cancer Society, który stanowi wiarygodne potwierdzenie zachowanych w placówce najwyższych standardów technicznych i personalnych. 

Opieka specjalistyczna i leczenie szpitalne w Niemczech – Z jakiej formy pomocy mogą skorzystać obcokrajowcy?

Większość pacjentów rozważających operację i leczenie w Niemczech początkowo szuka informacji o kosztach związanych z taką decyzją. Czy NFZ pokryje wszystkie koszty leczenia i zagwarantuje mi lotniczy transport medyczny? Czy mam prawo ubiegać się od ubezpieczyciela wydania zgody na operację za granicą? To często zadawane pytania przez pacjentów i ich bliskich.

Prawo Unii Europejskiej stanowi, że każdy jej obywatel ma prawo do zaplanowania swojego leczenia w innym kraju unijnym na tych samych warunkach i według cennika obowiązującego dla mieszkańców owego kraju. Niestety to tylko namiastka polskiego prawa ubezpieczeniowego, które jasno mówi, iż ubezpieczyciel odrzuci wniosek o wydanie uprzedniej zgody na leczenie poza granicami RP, jeśli:

  • rodzaj leczenia, którego potrzebujesz, jest dostępny w Twoim kraju i objęty zakresem Twojego ubezpieczenia;
  • możesz uzyskać leczenie w swoim kraju w rozsądnym terminie z uwzględnieniem Twojego aktualnego stanu zdrowia i przebiegu choroby.

Uzyskanie zwrotu całości lub chociażby części kosztów za transport medyczny samolotem i leczenie w publicznej służbie zdrowia zależy więc od rodzaju leczenia i spełnienia wskazanych wyżej warunków. Metoda ta nie obejmuje natomiast leczenia pacjenta w prywatnych placówkach medycznych, czyli Private Krankenversicherung

W takiej sytuacji chory musi samodzielnie wybrać prywatną klinikę w Niemczech, negocjować i pokryć koszty oraz podpisać właściwe dokumenty. Jest to szczególnie trudne dla osób, które nie komunikują się w języku angielskim lub niemieckim. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z usług pośrednika (wyspecjalizowanych agencji) lub tłumacza, który wesprze pacjenta w załatwieniu niezbędnych formalności. 

Centrala Lotów Sanitarnych również nie odmawia pacjentom wsparcia podczas załatwiania dokumentacji niezbędnej do prawidłowego przeprowadzenia międzynarodowego transportu medycznego i przyjęcia chorego do placówki.

Jakie są przybliżone koszty leczenia dla pacjentów z zagranicy?

Jaka jest cena za pomoc medyczną? Czy stać mnie na leczenie raka w Niemczech? – to najważniejsze pytania, które stawiają sobie pacjenci. Trudno szukać na stronach klinik z oddziałami chirurgii onkologicznej gotowych kosztorysów dla zainteresowanych. Leczenie nowotworów różni się w zależności od pacjenta i przewidzianych etapów terapii. To bardzo indywidualna kwestia. Nie można i nie powinno się podawać konkretnych kwot, bez zaznaczenia, że są to jedynie orientacyjne (przybliżone) koszty leczenia. Ceny za wsparcie medyczne w prywatnych placówkach nie są regulowane przez przepisy prawne. Oznacza to, że nie tylko poziom i zakres usług poszczególnych klinik mogą się różnić, ale i podawane ceny.

Leczenie Raka w Niemczech

Pamiętajmy również o doliczeniu dodatkowych kosztów za prywatny transport medyczny, wynajem tłumacza, zakwaterowanie, czy też naliczenie przez szpital dodatkowych opłat za pobyt w szpitalu opiekuna (rodzica) pacjenta. Co istotne, pacjenci z zagranicy traktowani są tak samo, jak obywatele tego kraju, którzy korzystają z prywatnej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że każda z tych grup płaci takie same ceny za leczenie. Pacjent nie odczuwa więc nierównego traktowania i wpływu pochodzenia na końcowy kosztorys. 

Jak zatem dowiedzieć się, ile wyniesie leczenie konkretnego przypadku? Po wyborze właściwej kliniki w Niemczech należy skontaktować się ze szpitalem. Pracownik administracyjny zleci przesłanie całej dokumentacji medycznej w języku niemieckim lub angielskim. Na tej podstawie, klinika przygotowuje wstępny kosztorys. W zależności od tego, czy chodzi tylko o diagnozę, czy też leczenie cena może ulec zmianie. I tak dla przykładu:

  • badania diagnostyczne – od 4500 euro;
  • jeden cykl chemioterapii – od 3500 euro;
  • radioterapia jako samodzielne leczenie i radioterapia pooperacyjna (do 10 sesji) – od 5000 euro;
  • operacja chłoniaka (nowotworu złośliwego komórek układu chłonnego) – od 10000 euro;
  • operacja oszczędzająca pierś lub mastektomia – od 9000 euro;
  • histerektomia brzuszna (operacja usunięcia macicy i jajników) – od 8000 euro; 
  • gastrektomia (chirurgiczne usunięcie żołądka) – 14000 euro;
  • leczenie ostrej białaczki szpikowej – od 120000 euro.

Źródło: poradnuk.com.ua

Jak zamówić lotniczy transport medyczny?

Centrala Lotów Sanitarnych również nie posiada gotowych cenników usług. Każdy pacjent jest traktowany przez nasz zespół indywidualnie, z dużą uwagą i troską. Podczas wstępnej konsultacji (telefonicznej lub mailowej) wspólnie z pacjentem lub jego bliskimi omawiamy sytuację i szczegóły zlecenia. Na tej podstawie sporządzamy indywidualny kosztorys, który stanowi wstępną (niezobowiązującą) propozycję na lot sanitarny.Po ewentualnych modyfikacjach kosztorysu i końcowym zaakceptowaniu go przez obie strony szybko przystępujemy do działań organizacyjnych (np. sprawdzanie dokumentacji medycznej). Nie musisz martwić się o niezbędne zezwolenia na lot, transport pacjenta na lotnisko czy też obecność personelu medycznego na pokładzie. Zadbamy o każdy szczegół transportu medycznego samolotem, gwarantując choremu bezpieczne dotarcie do szpitala docelowego.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami