Helikopter medyczny - jak wygląda w środku?

Czas czytania: 1 minuta

Centrala Lotów Sanitarnych dysponuje różnymi modelami śmigłowców medycznych. Poniżej przedstawiamy garść informacji na temat naszych maszyn. Przede wszystkim przedstawiamy jakie wyposażenie medyczne znajduje się na pokładzie tak zwanej latającej karetki.

W jakich sytuacjach stosowany jest lot medyczny przy użyciu śmigłowca?

Helikopter medyczny sprawdza się w przypadku lotów na krótkich dystansach. Zapewnia wyjątkowo szybki transport i co istotne jest w stanie wylądować w miejscach, w których jest to niemożliwe w przypadku samolotu lub odrzutowca.

Jest to godna rozważenia alternatywa dla odrzutowców medycznych, w szczególności w przypadku krótkich lotów (zarówno krajowych jak i międzynarodowych), w których czas ma kluczowe znaczenie. Warto wiedzieć, że śmigłowiec medyczny może być dostępny już po godzinie od wykonania telefonu z prośbą o transport.

Modele śmigłowców medycznych

Centrala Lotów Sanitarnych dysponuje następującymi modelami śmigłowców: Augusta AW109, AS355N, AS365 Dauphin, BELL212, BELL412, BK117, EC135, EC145, MD-902 Explorer.

Który z naszych śmigłowców leci najwyżej?

Wysoki pułap lotu jest w stanie osiągnąć BELL 412 (ponad 6000 metrów) oraz EC 135 (również ponad 6000 metrów).

Który z naszych śmigłowców jest najszybszy?

Helikoptery, które służą jako śmigłowce medyczne z reguły osiągają prędkość wynoszącą około 200km/h. Najszybsze modele w naszej flocie to Agusta AW109 oraz MD-902 Explorer. Potrafią one rozwinąć prędkość 220-230 km/h.

Który z naszych śmigłowców ma największy zasięg lotu?

Nasze maszyny są w stanie przebyć trasę wynoszącą około 440km-900km. Największe zasięgi pozwalające na loty o długości powyżej 800 kilometrów mają modele Agusta AW109 oraz AS 365 Dauphin.

Wyposażenie śmigłowców medycznych

Pacjent transportowany śmigłowcem medycznym jest pod opieką doświadczonego personelu medycznego. Poza tym, podczas lotu załoga ma do dyspozycji wyspecjalizowany sprzęt medyczny. 

Każdy z naszych śmigłowców medyczne ma komplet medycznego sprzętu, który jest niezbędny podczas interwencji. W razie potrzeby, każdy ze śmigłowców może być wyposażony o dodatkowy specjalistyczny sprzęt. 

W skład standardowego wyposażenia wchodzą następujące elementy:

  • Nosze podbierakowe/zbierakowe z materacem próżniowym i systemem służącym do ocieplenia pacjenta.
  • Dobrze wyposażony plecak ratunkowy w którym jest podstawowy sprzęt medyczny. W tym między innymi środki chroniące przed zakażeniem.
  • Przenośny respirator do intensywnej terapii oddechowej.
  • Stacjonarny pojemnik tlenu o pojemności 2400 litrów.
  • Przenośny kardiomonitor służący do pomiaru EKG, pulsoksymetrii, temperatury, kapnometrii oraz ciśnienia tętniczego.
  • Defibrylator oraz stymulator akcji serca.
  • Urządzenie do infuzji pod ciśnieniem, perfusor.

Więcej na temat helikopterów medycznych można przeczytać tutaj: https://www.centrala-lotow-sanitarnych.pl/transport-medyczny-helikopterem.html

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami