Gdzie można leczyć raka żołądka za granicą?

Czas czytania: 3 minut

Leczenie raka żołądka za granicą to możliwość, z której każdego rokuchętnie korzysta wielu Polaków. Za pomocą NFZ na leczenie nowotworu za granicę udaje się ponad 1000 pacjentów rocznie. Trzeba przyznać, że jest to wciąż kropla w morzu potrzeb, gdyż większość pacjentów decyduje się na leczenie za granicą na własną rękę. Wiele osób w celu bezpiecznego dostania się do szpitala za granicą stawia na transport lotniczy. Z niniejszego artykułu dowiesz się w dlaczego pacjenci decydują się na leczenie raka żołądka za granicą, w jakich krajach zazwyczaj odbywa się leczenie oraz jakie są metody leczenia raka żołądka za granicą. 

Co warto wiedzieć o leczeniu raka żołądka za granicą? 

  • Wielu pacjentów decyduje się na leczenie raka żołądka za granicą. Leczenie chirurgiczne w Polsce jest finansowane z NFZ jednak ze względu na skomplikowaną dostępność do leczenia wiele osób decyduje się na zabieg finansowany prywatnie. 
  • Zagraniczne placówki dysponują większym doświadczeniem w leczeniu raka żołądka. 
  • Zabiegi tego typu są wykonywane przez placówki w Niemczech, w Szwajcarii, we Francji, we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie dużym doświadczeniem mogą pochwalić się nasi zachodni sąsiedzi.
  • Standardowy transport lotniczy nie jest rekomendowanym rozwiązaniem dla osób korzystających z chemioterapii. W takich przypadkach rekomendowany jest lot sanitarny, czyli lotniczy transport medyczny w asyście odpowiedniej opieki medycznej. 

Jakie są metody leczenia raka żołądka? 

Leczenie raka żołądka uchodzi za trudny proces. Obecnie leczenie raka żołądka rozpoczynane jest od chemioterapii. Szacuje się, że tą metodą leczy się około 75% chorych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Nieco inaczej wygląda to w Azji (w szczególności w Japonii lub Korei), gdzie od razu stosowana jest chirurgia. 

Leczenie rozpoczyna się od wykonania badań obrazowych, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz czasami od badań PET i CT. Następnie z reguły stosowana jest klasyczna chemioterapia dożylna. Szacuje się, że takie działanie w przypadku zaawansowanego nowotworu zwiększa szanse na przeżycie w okresie 5 letnim zaledwie o kilkanaście procent. 

Poza klasyczną chemioterapią można także wdrożyć okołooperacyjną chemioterapię. W tym wypadku po 6-8 tygodniach podejmuje się leczenie operacyjne w postaci resekcji żołądka (usunięcie narządu) po czym ponownie zostaje zastosowana chemioterapia. Alternatywą są takie metody jak HIPEC oraz PIPAC. HIPEC można określić jako dootrzewową chemioterapię z cytoredukcją, natomiast PIPAC stosowane jest wtedy, gdy nie można zastosować cytoredukcji. Niestety zastosowanie PIPAC jest bardzo rzadko stosowane, gdyż zaledwie kilka placówek w Europie podejmuje się takiego zadania. 

Kiedy stosuje się metodę HIPEC? 

Metodę HIPEC stosuje się gdy występuje tak zwana rakowatość otrzewnej (u chorych cierpiących na nowotwór żołądka lub jelita grubego). Z reguły jest to sytuacja, w której pojawiły się zmiany przerzutowe na ścianie otrzewnej. Jeśli ogólna kondycja chorego jest dobra możliwe jest wykonanie zabiegu w celu usunięcia zmian guzowatych. Zabieg trwa około 7 godzin. Zwieńczeniem zabiegu jest podanie podgrzanej chemii za pomocą drenów do jamy brzusznej. Po wykonanym zabiegu chorzy są w stanie przeżyć kilkadziesiąt miesięcy a w niektórych przypadkach nawet kilka lat. 

Leczenie raka żołądka metodą HIPEC teoretycznie jest w Polsce refundowana jednak w praktyce wiele ośrodków nie podejmuje się jej stosowania. 

Metoda ta często jest rekomendowana przez specjalistów jednak zakwalifikowanie się na taki zabieg może być problematyczne. W Polsce tylko w dwóch – trzech placówkach jest możliwe wykonanie takiej operacji. Dlatego wielu pacjentów poszukuje pomocy za granicą. 

Transport samolotem chorego na raka żołądka 

Pacjenci cierpiący na raka żołądka korzystający z chemioterapii nie zawsze mogą podróżować standardowym lotem pasażerskim. Dlatego też zazwyczaj wymagany jest wynajem medycznego samolotu lub prywatny helikopter sanitarny. Warto odnotować, że podczas chemioterapii mogą się pojawić nudności lub wymioty. W przypadku ciężkiego stanu zdrowia podróż samolotem jest po prostu niewskazana. Po pierwsze, taka podróż może wpłynąć negatywnie na zdrowie. Po drugie, nie trzeba wspominać o tym, że linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład osobie, u której widać gorsze samopoczucie. 

Najwyższej jakości loty medyczne

Centrala Lotów Sanitarnych organizuje loty medyczne dla pasażerów zmagających się z różnymi schorzeniami. Na pokładzie samolotu można liczyć na najwyższej jakości sprzęt do intensywnej terapii, dlatego tego typu maszyny bywają nazywane wymownym określeniem – samolot karetka. Pacjenci decydujący się na lot sanitarny są objęci specjalistyczną opieką w postaci stałej asysty pielęgniarki oraz lekarza od samego początku do końca podróży. 

Międzynarodowy transport medyczny to obszar, w którym mamy wieloletnie doświadczenie dzięki czemu jesteśmy w stanie udzielić pomocy w wielu różnych przypadkach w tym także w transporcie pacjentów nowotworowych. Organizacje transportu sanitarnego traktujemy w sposób kompleksowy i tym samym na życzenie pacjentów przejmujemy wszelką korespondencję z urzędami, konsulatami oraz szpitalami w Polsce i za granicą. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas lotniczym transporcie medycznym, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 h przez 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować specjalistyczny transport medyczny samolotem dla dziecka na całym świecie.

Skontaktuj się z nami