Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie medyczne jadąc za granicę?

Czas czytania: 5 minut

Coraz więcej osób w naszym społeczeństwie decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia medycznego jeszcze przed planowanym wyjazdem za granicę. Statystyki pokazują, że z prywatnych polis turystycznych korzysta aż 70% podróżnych. Jesteśmy więc świadomi korzyści płynących z posiadania takiego ubezpieczenia. Skupiamy się na wyborze jak najlepszej opcji polisy, która będzie dostosowana do charakteru i miejsca podróży. Jest to bardzo ważne nie bez powodu.

​​W tym artykule:

 1. Dodatkowy pakiet medyczny daje szansę na poszerzenie ubezpieczenia w wybranej firmie ubezpieczeniowej.
 2. Czy dodatkowe ubezpieczenie medyczne jest obowiązkowe?
 3. Ferie zimowe, wakacje za granicą, a może wyjazd służbowy? – czy przy wyborze polisy ważny jest cel podróży?
 4. Karta EKUZ nie gwarantuje refundacji transportu medycznego samolotem.
 5. Czy dodatkowe ubezpieczenie medyczne można odliczyć od podatku?

Jak działa dobrowolne ubezpieczenie medyczne za granicą?

Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto wykupić prywatne ubezpieczenie medyczne przed planowanym wyjazdem za granicę. W XXI wieku polisa turystyczna to właściwie absolutny must have w walizkach podróżnych. Kiedyś kojarzona z ekstremalnymi wyprawami – dziś doskonale wiemy, że nawet na płytkiej wodzie, w hotelowej restauracji czy też podczas zabawy z przyjaciółmi na dancingu może wydarzyć się nieszczęśliwy wypadek. 

Nie ma bezpiecznych wyjazdów, ale są różne sposoby na zapewnienie sobie wysokich standardów leczenia i bezpiecznego transportu medycznego do Polski. Bliskie ideału, prywatne ubezpieczenie medyczne (pakiet premium) obejmuje między innymi:

 • zwrot całkowitych kosztów leczenia i rehabilitacji,
 • dodatkowe finanse za uszczerbek na zdrowiu,
 • ochronę na wysokim poziomie, w tym nieograniczony i szybki dostęp do specjalistów,
 • dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego i prestiżowych szpitali,
 • działania na terenie państw członkowskich UE i reszty świata,
 • możliwość korzystania zarówno z publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych,
 • wynajem medycznego samolotu i międzynarodowy transport pacjenta do kraju,
 • zapewnienie tłumacza. 

Co istotne, państwowe ubezpieczenie medyczne z NFZ nie przewiduje refundacji lotu medycznego do kraju. W szczególnych sytuacjach zdarzają się odstępstwa od tej reguły, gdy na przykład przewidywane koszty dalszego leczenia za granicą są znacznie wyższe niż suma kosztów leczenia i lotu repatriacyjnego do Polski. Ale jakie jest prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w tym wąskim gronie pacjentów? Dodatkowo warto mieć na uwadze, że przepisy prawa unijnego nie przewidują zwrotu kosztów za lotniczy transport medyczny z państwa spoza Unii Europejskiej.

To nie koniec niespodzianek, które przygotowała dla osób ubezpieczonych Kasa Chorych. Najnowsze wytyczne ,,Nowego Ładu’’ przewidują całkowitą likwidację możliwości odliczenia od podatku opłacanej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma też mowy o uwzględnieniu dobrowolnych (dodatkowych) ubezpieczeń medycznych w rocznych rozliczeniach podatkowych. Proponowane przez rząd zmiany wpłyną na zauważalny wzrost zobowiązania podatkowego. Niestety wzrost ten nie jest jednoznaczny z poszerzeniem możliwych usług dla ubezpieczonych w tym refundacji kosztów transportu medycznego z zagranicy. Dodatkowy pakiet ubezpieczenia (polisa) stanowi więc najlepsze wyjście dla osób zainteresowanych lepszym zabezpieczeniem się przed skutkami wypadku lub choroby.

O refundacji transportu medycznego za granicę przez NFZ przeczytaj tutaj

Czy przy wyborze polisy ważny jest cel podróży?

Jak się okazuje, w przypadku ustalania warunków dodatkowego ubezpieczenia - charakter i miejsce wyjazdu za granicę są niezwykle istotną kwestią. Bez względu na to, czy korzystasz z opcji dodatkowego ubezpieczenia w biurze podróży, którego jesteś Klientem, czy też samodzielnie szukasz dla siebie ubezpieczyciela, to zawsze pamiętaj o celu  podróży i lokalizacji. Dlaczego to takie istotne? 

Cel i charakter podróży

Zwykło się mówić, że ,,nieszczęścia chodzą po ludziach’’, dlatego przezorny człowiek jest zawsze ubezpieczony. Niestety bardzo często planując spokojny, beztroski wypoczynek na łonie natury zapominamy, że i w takich okolicznościach może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek lub dopaść nas choroba tubylców. Budujący jest fakt, że obecnie wielu miłośników sportów ekstremalnych zdaje sobie sprawę z konieczności zadbania o dodatkowy, szeroki pakiet ubezpieczenia medycznego. Niestety osoby, które podczas swojej podróży nastawiają się na relaks i odpoczynek, nierzadko rezygnują z prywatnej polisy. Bo cóż może wydarzyć się na leżaku tuż przy hotelowym basenie lub na prywatnej plaży?

Życie nieraz pokazało, że nawet w najbardziej spokojnych miejscach wypadki się zdarzają (np. zwichnięcie kostki podczas wieczornej dyskoteki, oparzenia słoneczne różnego stopnia, udar cieplny, wysypki, uczulenia, ostre biegunki i zatrucia bakteryjne, choroby pasożytnicze i tropikalne). Weźmy również pod uwagę fakt, że wycieczki typu all inclusive bardzo często zawierają dodatkowe atrakcje dla turystów. Są to różnego rodzaju rozrywki (również sportowe), w których uczestnictwo niesie za sobą pewne ryzyko.

Więcej informacji na temat ubezpieczenia medycznego na ferie zimowe i wakacje znajdziesz tutaj.

Miejsce podróży

Nie zapominajmy również o miejscu ewentualnego leczenia oraz konieczności skorzystania z lotniczego transportu medycznego do kraju. Wybierając się na urlop wypoczynkowy do państw członkowskich (np. Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch) wybór polisy z kosztami leczenia do 250 tys. zł wydaje się być rozsądną decyzją.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku dalszych podróży – poza Europę. Koszty leczenia poza granicami UE oraz repatriacji medycznej mogą okazać się bardzo wysokie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych za pomoc przy urazach kończyn i złamaniach, oraz wizyty chirurgiczne możemy zapłacić nawet do 35 tys. dolarów. Nie zapominajmy również o międzynarodowym transporcie medycznym, którego koszty w takiej sytuacji będą również bardzo wysokie. Dlatego w każdej polisie tak istotna jest minimalna kwota na pokrycie kosztów leczenia i lotniczego transportu medycznego z zagranicy. Kwota ta nigdy nie powinna sięgać nie mniej niż 500 tys. zł. w przypadku wyjazdu do takich miejsc, jak Azja, Afryka czy Ameryka Południowa i nawet 1 mln zł, gdy celem podróży jest Japonia, Kanada, Chiny, Australia czy też wspomniane wyżej Stany Zjednoczone. 

Dodatkowe ubezpieczenie medyczne – Co może Cię zaskoczyć?

Jak to zwykle w umowach i formalnych pismach bywa – niewygodne fakty są pomijane lub pisane małym druczkiem. Korzystając z usług biur podróży, każdorazowo słyszymy słowa: ,,Zachęcam do skorzystania z możliwości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia medycznego’’. Oczywiście w trosce o siebie i pozostałych członków rodziny, najczęściej z góry zgadzamy się na dodatkowo płatną opcję. Niestety w ostatnich latach bardzo wiele osób wykazuje się nadmierną ufnością w stosunku do przedstawicieli biur podróży i prywatnych ubezpieczycieli. 

Zapoznanie się z każdą stroną umowy to podstawa, dzięki której podróżni zwiększą swoją świadomość o wykupionej usłudze. Znajomość zakresu dodatkowego ubezpieczenia medycznego pozwala uniknąć zaskoczenia, rozczarowania i poczucia bezradności w sytuacji kryzysowej. 

Doskonałym przykładem, na który możemy się powołać, jest lotniczy transport medyczny i pokrycie jego kosztów przez prywatnego ubezpieczyciela. Nie każda polisa zapewnia międzynarodowy transport medyczny. W wielu sytuacjach ubezpieczyciel pokrywa jedynie część kosztów specjalistycznego transportu. 

Suma, do której ubezpieczyciel może pokryć koszty transportu medycznego powinna znajdować się w umowie, z którą tak często w wyniku wakacyjnej euforii zapominamy się dokładnie zapoznać. Innym powodem jest nieznajomość kosztów transportu medycznego samolotem. Często sumy proponowane przez ubezpieczycieli są za małe, aby pokryć transport z odległych zakątków na świecie. Zawierając dodatkową polisę, warto zatrzymać się przy tym punkcie i w razie niejasności doprecyzować treść. 

Kiedy międzynarodowy transport medyczny jest refundowany tylko w ściśle określonych przypadkach, pomijając potrzeby pacjenta i rodziny oraz zasadność lotu, wówczas interesantom powinna zapalić się ,,czerwona lampka’’. Więcej na temat różnicy w ubezpieczeniach dotyczących transportu medycznego z zagranicy znajdziesz tutaj.

Masz kartę EKUZ? – Uważaj! I tak zapłacisz

Jeśli traktujesz EKUZ jak priorytet i podstawowe zabezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku, złego samopoczucia lub nagłej choroby, to koniecznie zmień nastawienie. Czy wiesz, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego swoim zasięgiem obejmuje nieliczne świadczenia medyczne? Dodatkowo jest ona honorowana tylko w 27 państwach członkowskich UE i kilku krajach należących do EFTA. 

Podsumujmy, dlaczego właściwie sama karta EKUZ nie wystarczy do wyjazdu za granicę?

 • Pokrywa lub zwraca tylko część kosztów leczenia. 
 • Nie działa na terenie państw spoza Unii Europejskiej.
 • Upoważnia jedynie do skorzystania z podstawowej (niezbędnej) opieki medycznej w nagłych sytuacjach.
 • Rekomendowana jest tylko w placówkach publicznych.
 • Nie upoważnia do zwrotu kosztów transportu chorego z zagranicy.
 • Nie pokrywa kosztów zabiegów planowanych.

To prawda, że dodatkowe ubezpieczenie medyczne na wakacjach czy wyjazdach służbowych nie ochroni podróżnego przed ewentualnym wypadkiem lub chorobą. To zdarzenia losowe, których nikt się nie spodziewa i nie jest w stanie przewidzieć. Nie ma jednak wątpliwości, że posiadanie rozbudowanego ubezpieczenia turystycznego zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala łatwiej sprostać konsekwencjom wynikającym z przykrego zdarzenia.

Transport Medyczny Samolotem bez ubezpieczenia

Lotniczy transport medyczny jest oczywiście możliwy prywatnie. Centrala Lotów Sanitarnych realizuje loty medyczne od wielu lat, dla pacjentów z całego świata. W ramach usługi "z łóżka do łóżka" oboku transportu chorego samolotem zapewniamy również transport do i z samolotu karetką pogotowia. Koszty lotu medycznego mogą się bardzo różnić w zależności od trasy lotu, wielkości samolotu medycznego i czasu realizacji transportu.

Wiele osób decyduje się na otworzenie zbiórki na znanych portalach crowdfundingowych jak np. zrzutka.pl lub siepomaga.pl. Centrala Lotów Sanitarnych wspiera potrzebujących, przekazując darowiny na rzecz pacjentów. Zawsze chętnie pomożemy zorganizować specjalistyczny lot sanitarny.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami