Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie medyczne jadąc za granicę?

​​W tym artykule:

 1. Dodatkowy pakiet medyczny daje szansę na poszerzenie ubezpieczenia w wybranej firmie ubezpieczeniowej.
 2. Czy dodatkowe ubezpieczenie medyczne jest obowiązkowe?
 3. Karta EKUZ nie gwarantuje refundacji transportu medycznego samolotem.
 4. Czy dodatkowe ubezpieczenie medyczne można odliczyć od podatku?

Jak działa dobrowolne ubezpieczenie medyczne za granicą?

Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto wykupić prywatne ubezpieczenie medyczne przed planowanym wyjazdem za granicę. W XXI wieku polisa turystyczna to właściwie absolutny must have w walizkach podróżnych. Kiedyś kojarzona z ekstremalnymi wyprawami – dziś doskonale wiemy, że nawet na płytkiej wodzie, w hotelowej restauracji czy też podczas zabawy z przyjaciółmi na dancingu może wydarzyć się nieszczęśliwy wypadek. 

Nie ma bezpiecznych wyjazdów, ale są różne sposoby na zapewnienie sobie wysokich standardów leczenia i bezpiecznego transportu medycznego do Polski. Bliskie ideału, prywatne ubezpieczenie medyczne (pakiet premium) obejmuje między innymi:

 • zwrot całkowitych kosztów leczenia i rehabilitacji,
 • dodatkowe finanse za uszczerbek na zdrowiu,
 • ochronę na wysokim poziomie, w tym nieograniczony i szybki dostęp do specjalistów,
 • dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego i prestiżowych szpitali,
 • działania na terenie państw członkowskich UE i reszty świata,
 • możliwość korzystania zarówno z publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych,
 • wynajem medycznego samolotu i międzynarodowy transport pacjenta do kraju,
 • zapewnienie tłumacza. 

Co istotne, państwowe ubezpieczenie medyczne z NFZ nie przewiduje refundacji lotu medycznego do kraju. W szczególnych sytuacjach zdarzają się odstępstwa od tej reguły, gdy na przykład przewidywane koszty dalszego leczenia za granicą są znacznie wyższe niż suma kosztów leczenia i lotu repatriacyjnego do Polski. Ale jakie jest prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w tym wąskim gronie pacjentów? Dodatkowo warto mieć na uwadze, że przepisy prawa unijnego nie przewidują zwrotu kosztów za lotniczy transport medyczny z państwa spoza Unii Europejskiej.

To nie koniec niespodzianek, które przygotowała dla osób ubezpieczonych Kasa Chorych. Najnowsze wytyczne ,,Nowego Ładu’’ przewidują całkowitą likwidację możliwości odliczenia od podatku opłacanej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma też mowy o uwzględnieniu dobrowolnych (dodatkowych) ubezpieczeń medycznych w rocznych rozliczeniach podatkowych. Proponowane przez rząd zmiany wpłyną na zauważalny wzrost zobowiązania podatkowego. Niestety wzrost ten nie jest jednoznaczny z poszerzeniem możliwych usług dla ubezpieczonych w tym refundacji kosztów transportu medycznego z zagranicy. Dodatkowy pakiet ubezpieczenia (polisa) stanowi więc najlepsze wyjście dla osób zainteresowanych lepszym zabezpieczeniem się przed skutkami wypadku lub choroby.

O refundacji transportu medycznego za granicę przez NFZ przeczytaj tutaj

Dodatkowe ubezpieczenie medyczne – Co może Cię zaskoczyć?

Jak to zwykle w umowach i formalnych pismach bywa – niewygodne fakty są pomijane lub pisane małym druczkiem. Korzystając z usług biur podróży, każdorazowo słyszymy słowa: ,,Zachęcam do skorzystania z możliwości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia medycznego’’. Oczywiście w trosce o siebie i pozostałych członków rodziny, najczęściej z góry zgadzamy się na dodatkowo płatną opcję. Niestety w ostatnich latach bardzo wiele osób wykazuje się nadmierną ufnością w stosunku do przedstawicieli biur podróży i prywatnych ubezpieczycieli. 

Zapoznanie się z każdą stroną umowy to podstawa, dzięki której podróżni zwiększą swoją świadomość o wykupionej usłudze. Znajomość zakresu dodatkowego ubezpieczenia medycznego pozwala uniknąć zaskoczenia, rozczarowania i poczucia bezradności w sytuacji kryzysowej. 

Doskonałym przykładem, na który możemy się powołać, jest lotniczy transport medyczny i pokrycie jego kosztów przez prywatnego ubezpieczyciela. Nie każda polisa zapewnia międzynarodowy transport medyczny. W wielu sytuacjach ubezpieczyciel pokrywa jedynie część kosztów specjalistycznego transportu. 

Suma, do której ubezpieczyciel może pokryć koszty transportu medycznego powinna znajdować się w umowie, z którą tak często w wyniku wakacyjnej euforii zapominamy się dokładnie zapoznać. Innym powodem jest nieznajomość kosztów transportu medycznego samolotem. Często sumy proponowane przez ubezpieczycieli są za małe, aby pokryć transport z odległych zakątków na świecie. Zawierając dodatkową polisę, warto zatrzymać się przy tym punkcie i w razie niejasności doprecyzować treść. 

Kiedy międzynarodowy transport medyczny jest refundowany tylko w ściśle określonych przypadkach, pomijając potrzeby pacjenta i rodziny oraz zasadność lotu, wówczas interesantom powinna zapalić się ,,czerwona lampka’’. Więcej na temat różnicy w ubezpieczeniach dotyczących transportu medycznego z zagranicy znajdziesz tutaj.

Masz kartę EKUZ? – Uważaj! I tak zapłacisz

Jeśli traktujesz EKUZ jak priorytet i podstawowe zabezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku, złego samopoczucia lub nagłej choroby, to koniecznie zmień nastawienie. Czy wiesz, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego swoim zasięgiem obejmuje nieliczne świadczenia medyczne? Dodatkowo jest ona honorowana tylko w 27 państwach członkowskich UE i kilku krajach należących do EFTA. 

Podsumujmy, dlaczego właściwie sama karta EKUZ nie wystarczy do wyjazdu za granicę?

 • Pokrywa lub zwraca tylko część kosztów leczenia. 
 • Nie działa na terenie państw spoza Unii Europejskiej.
 • Upoważnia jedynie do skorzystania z podstawowej (niezbędnej) opieki medycznej w nagłych sytuacjach.
 • Rekomendowana jest tylko w placówkach publicznych.
 • Nie upoważnia do zwrotu kosztów transportu chorego z zagranicy.
 • Nie pokrywa kosztów zabiegów planowanych.

To prawda, że dodatkowe ubezpieczenie medyczne na wakacjach czy wyjazdach służbowych nie ochroni podróżnego przed ewentualnym wypadkiem lub chorobą. To zdarzenia losowe, których nikt się nie spodziewa i nie jest w stanie przewidzieć. Nie ma jednak wątpliwości, że posiadanie rozbudowanego ubezpieczenia turystycznego zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala łatwiej sprostać konsekwencjom wynikającym z przykrego zdarzenia.

Transport Medyczny Samolotem bez ubezpieczenia

Lotniczy transport medyczny jest oczywiście możliwy prywatnie. Centrala Lotów Sanitarnych realizuje loty medyczne od wielu lat, dla pacjentów z całego świata. W ramach usługi "z łóżka do łóżka" oboku transportu chorego samolotem zapewniamy również transport do i z samolotu karetką pogotowia. Koszty lotu medycznego mogą się bardzo różnić w zależności od trasy lotu, wielkości samolotu medycznego i czasu realizacji transportu.

Wiele osób decyduje się na otworzenie zbiórki na znanych portalach crowdfundingowych jak np. zrzutka.pl lub siepomaga.pl. Centrala Lotów Sanitarnych wspiera potrzebujących, przekazując darowiny na rzecz pacjentów. Zawsze chętnie pomożemy zorganizować specjalistyczny lot sanitarny.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie. Proszę skontaktuj się z nami:

Wracam