Dlaczego coraz częściej latamy na leczenie do Meksyku? - Turystyka Medyczna

Czas czytania: 2 minut

Meksyk kojarzy się z dobrze doprawioną kuchnią, charakterystycznymi kapeluszami sombrero, kaktusami oraz piękną pogodą. Jest to państwo, które ma niezłą bazę turystyczną i co roku wielu Amerykanów (coraz częściej również Polaków!) spędza tam wakacje. Co ciekawe, Meksyk to państwo, które zajmuje wysokie miejsca nie tylko w zestawieniach typowo turystycznych, ale także na listach najpopularniejszych miejsc turystyki medycznej na świecie. Kto decyduje się na leczenie w Meksyku? Co skłania polskich pacjentów do lotu samolotem medycznym w celu podjęcia się leczenia za oceanem?   

Co to jest turystyka medyczna? 

Turystyka medyczna to dla niektórych nie do końca jasny termin. W końcu sama nazwa budzi skrajne skojarzenia. Turystyka to coś co kojarzy się z relaksem. Z kolei medycyna wskazuje na cel w jakim może odbywać się podróż. Turystyka medyczna to nic innego jak przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego w celu skorzystania z opieki medycznej. Czasami wynika ona z konieczności – wtedy, gdy np. określona operacja jest wykonywana tylko poza granicami naszego kraju. A czasami pacjenci wyjeżdżają za granicę ze względu na niższe koszty leczenia. 

Warto odnotować, że często turystyka medyczna łączy wyjazd w celu poddania się profesjonalnej opiece medycznej z… wypoczynkiem. Innymi słowy można powiedzieć, że w niektórych przypadkach jest to rozwiązanie, które łączy przyjemne z pożytecznym. 

Jak wygląda turystyka medyczna w Meksyku? 

Turystyka medyczna w Meksyku została zdominowana przez obywateli Stanów Zjednoczonych i Kanady. Chociaż obecnie trend ten trochę się zmienia i coraz częściej również osoby z Europy decydują się na wyjazd w kierunku Ameryki Południowej. Szacuje się, że Meksyk przyciąga od 200 000 do ponad miliona zagranicznych pacjentów rocznie. Taki wynik daje meksykańskiej służbie zdrowia czołowe miejsce w rankingach badających światową turystykę medyczną. 

Turystyka medyczna Meksyk

Tamtejsza służba zdrowia wypracowała sobie dobrą renomę. W Meksyku pracuje wielu doświadczonych certyfikowanych lekarzy. Do tego dochodzi nowoczesna i zaawansowana infrastruktura medyczna. Co ciekawe liczba lekarzy specjalistów w stosunku do lekarzy internistów w Meksyku wynosi więcej niż średnia w krajach OECD. W efekcie usługi medyczne w Meksyku są bardziej dostępne co w praktyce oznacza, że czas oczekiwania na zabiegi chirurgiczne jest krótszy.

Poza dobrą jakością świadczonych usług Meksyk jest ceniony przede wszystkim ze względu na fakt, że ceny zabiegów są zdecydowanie niższe niż w Stanach Zjednoczonych i w większości krajów Europy. Według szacunków ceny usług medycznych pozwalają na oszczędności wynoszące kilkadziesiąt procent. Na przykład korekcja nosa jest tańsza o 56% w stosunku do Stanów Zjednoczonych a wymiana zastawki serca jest tańsza nawet o 89%. 

Najczęściej tak zwani turyści medyczni przyjeżdżają do Meksyku, żeby odwiedzić dentystę lub poddać się operacjom związanym z otyłością. Wykonywana jest między innymi adbdominoplastyka powłok brzusznych, liposukcja oraz korekcja piersi.  

Podsumowując zabiegi medyczne, które najczęściej są wykonywane w Meksyku dotyczą następujących dziedzin medycznych: 

  • stomatologia, 
  • chirurgia estetyczna, 
  • leczenie onkologiczne,
  • kardiologia,
  • leczenie otyłości. 

Lot medyczny do Meksyku z Centralą Lotów Sanitarnych

Coraz częściej do Meksyk jest wybieraną destynacją dla tych pacjentów, którzy poszukują specjalistycznego i skomplikowanego leczenia. Przykładem jest chłopiec z Polski, który zmagał się z guzem mózgu. Lekarze w Polsce nie mogli już zbyt wiele zrobić i uznali terapię za zakończoną. W związku z czym dla rodziców jedyną możliwością było poszukiwanie dalszego leczenia za granicą. Po rozpoznaniu dostępnych możliwości rodzina wybrała Meksyk, gdyż to właśnie stamtąd otrzymali propozycję leczenia nowotworu. 

Więcej o transporcie pediatrycznym do Meksyku przeczytaj tutaj.

W przypadku wielu pacjentów onkologicznych transport na zagraniczną operację musi się odbyć za pomocą dobrze wyposażonego samolotu medycznego. Podczas takiego lotu nad stanem pacjenta cały czas czuwa doświadczony lekarz, a pacjent znajduje się w otoczeniu nowoczesnej aparatury medycznej.

Co ważne w przypadku organizacji lotu sanitarnego przez Centralę Lotów Sanitarnych można liczyć na pomoc w załatwieniu formalności (np. wizy, pozwolenia, kontakt z placówką medyczną na miejscu oraz transport z lotniska do miejsca docelowego). 

Również powrót po zabiegu powinien odbyć się na pokładzie samolotu medycznego. W przypadku chłopca z Polski rodzina była zmuszona pozostać w Meksyku dłużej niż planowano, ale dzięki zastosowaniu odrzutowca medycznego udało się szczęśliwie i bezpiecznie wrócić do kraju. 

Lotniczy transport medyczny i operacja w Meksyku – czy to bezpieczne? 

Centrala Lotów Sanitarnych organizuje bezpośredni międzynarodowy transport medyczny zarówno do Meksyku, jak i lot repatriacyjny do Polski. Loty są dokonywane za pomocą odrzutowca medycznego z wykwalifikowaną asystą medyczną, która czuwa nad zdrowiem pacjenta podczas całej podróży.  

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami