Czy samolot medyczny to najlepsza opcja transportu?

Czas czytania: 3 minut

Samolot medyczny jest wykorzystywany przez tych pacjentów, którzy z uwagi na stan zdrowia nie mogą skorzystać z standardowego lotu pasażerskiego. Transport medyczny samolotem zapewnia przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo dla pacjenta. Jakimi jeszcze zaletami charakteryzuje się odrzutowiec medyczny?  

W jakich sytuacjach warto skorzystać z prywatnego lotu medycznego?

Lot medyczny jest z reguły organizowany w przypadku pacjentów wymagających opieki podczas podróży podobnej do tej jaką zapewnia standardowa karetka pogotowia. W efekcie z transportu medycznego samolotem korzystają wszyscy Ci, którzy z uwagi na swój stan zdrowia nie mogą podróżować standardowym lotem rejsowym. Nie zawsze muszą to być osoby, których stan zdrowia zagraża życiu.  

Samolot Medyczny

Zazwyczaj są to osoby, które: 

 • Uprawiają tak zwaną turystykę medyczną (podróżują za granicę ze względu na niższe koszty leczenia, wyższą jakość usług medycznych, lub możliwość odbycia operacji/zabiegu, który jest dostępny wyłączenie za granicą).  
 • Z uwagi na rodzaj choroby nie mogą podróżować standardowym samolotem.
  Z reguły są to pacjenci cierpiący na schorzenia, które sprawiają, że z uwagi na obniżone ciśnienie w kabinie samolotu lub ryzyko pojawienia się zakrzepicy niemożliwa jest podróż standardowym samolotem (np. zapalenie płuc, obrzęk mózgu lub anemia).
  Drugą grupą, pacjentów, która nie może podróżować standardowym samolotem rejsowym są osoby, które mają choroby zakaźne np. COVID-19.  
 • Pacjenci planujący lot repatriacyjny do kraju. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy do zachorowania dojdzie poza granicami ojczyzny i pacjent chce wrócić do kraju w celu kontynuowania leczenia w swoim miejscu zamieszkania. 

Transport karetką na lotnisko oraz odbiór pacjenta z samolotu

Doświadczony zespół medyczny transportuje pacjenta ze szpitala na lotnisko za pomocą ambulansu. Na lotnisku na pacjenta czeka samolot medyczny (tak zwany samolot karetka), który oferuje wyjątkowo szybką i komfortową podróż. Współczesne samoloty sanitarne są wyposażone w zaawansowaną aparaturę medyczną, poza tym na pokładzie nad bezpieczeństwem pacjenta czuwa doświadczony personel medyczny. Po wylądowaniu na chorego czeka kolejny ambulans, który przewozi pacjenta do docelowej placówki medycznej, w której w sposób bezpieczny pacjent zostaje przekazany tamtejszemu personelowi medycznemu i może kontynuować leczenie.

Lotniczy transport medyczny

Pomoc w organizacji lotu medycznego

Transport o charakterze międzynarodowym kojarzy się z wieloma formalnościami. Zorganizowanie leczenia w zagranicznej placówce, ubieganie się o wizy oraz formalności związane z pozwoleniem na lot to tylko niektóre z wyzwań jakie stoją przed niemal każdym kto chce odbyć lotniczy transport medyczny. Korzystając z usług Centrali Lotów Sanitarnych można liczyć na pomoc w zorganizowaniu wszelkich formalności. Jest to niewątpliwie duża zaleta. 

Samolot medyczny gotowy do lotu w bardzo krótkim czasie

Z pozoru wydaje się, że organizacja lotu medycznego to czasochłonne zadanie. Jest to mylne założenie, gdyż przygotowanie odrzutowca medycznego jest możliwe dosłownie w ciągu paru godzin z uwzględnieniem bardzo pilnych sytuacji. Centrala Lotów Sanitarnych organizuje pilne loty medyczne o każdej porze zarówno dzień jak i w nocy. 

Zaawansowana aparatura medyczna na pokładzie odrzutowca medycznego

Niewątpliwie głównym aspektem przemawiającym na rzecz wykorzystania samolotu medycznego jest zaawansowana aparatura medyczna. Na pokładzie na stałe jest zamontowany sprzęt do intensywnej terapii (ECMO), który w razie, gdy wystąpi taka potrzeba może być uzupełniony o dodatkowe urządzenia specjalistyczne. Aparatura medyczna pozwala na transport pacjentów, którzy wymagają intensywnej terapii. 

Doświadczony lotniczy personel medyczny

Na pokładzie samolotu medycznego pacjentowi towarzyszy zespół medyczny, który ma doświadczenie w dziedzinie ratownictwa lotniczego. Skład zespołu medycznego zawsze jest dostosowany do rodzaju przypadłości na którą pacjent zachorował. W transporcie medycznym dla dzieci będą to pediatrzy, w przypadku chorób serca pacjentowi towarzyszy kardiolog itd. Czasami obecność pielęgniarki i ratowników medycznych jest niewystarczająca, w związku z czym często zdarza się, że w podróży pacjentowi towarzyszy lekarz lub nawet zespół lekarzy. 

Więcej o lotniczym personelu medycznym przeczytaj.

Lot na poziomie morza

Lot na poziomie morza (bardziej znany jako sea level flight) to niewątpliwie jedna z najbardziej charakterystycznych zalet lotów transportem sanitarnym. W kabinie podczas lotu standardowym samolotem panuje obniżone ciśnienie w związku z czym dla niektórych pacjentów lot samolotem może nawet zagrażać życiu. Przewagą samolotów medycznych nad standardowym lotem rejsowym jest możliwość regulowania ciśnienia we wnętrzu kabiny do tego stopnia, że warunki ciśnieniowe przypominają te, jakie są na poziomie gruntu. Dla wielu pacjentów lot na poziomie morza to jedyna możliwość by podróż samolotem nie zagrażała zdrowiu.  

Największe zalety samolotu medycznego 

Podsumowując, warto zapamiętać, że prywaty transport sanitarny cechuje się następującymi zaletami: 

 • Możliwość skorzystania z prywatnego lotu medycznego w różnych sytuacjach.
 • Dowóz pacjenta na płytę lotniska oraz odbiór prywatną karetką z samolotu.
 • Pomoc w organizacji lotu. 
 • Samolot można przygotować do lotu w bardzo krótkim czasie.
 • Zaawansowana aparatura medyczna na pokładzie samolotu.
 • Doświadczony zespół medyczny.
 • Lot na poziomie morza, dzięki, któremu zachowane jest komfortowe ciśnienie na pokładzie.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami