Czy można finansować transport medyczny z darowizn?

Czas czytania: 3 minut

W obliczu potrzeb i tragedii bliskich, nic nie może stanąć na przeszkodzie do zdobycia odpowiednich środków finansowych. Wszak najczęściej pacjentem stajemy się nagle. Choroba lub nieszczęśliwy wypadek atakują niespodziewanie. Rozpaczliwie szukamy wsparcia w różnym zakresie, a czas nagli. Transport medyczny samolotem nie może długo czekać. Zwłaszcza jeśli chodzi o samolot karetkę, transport pacjenta do innego szpitala, czy też lot z dzieckiem na operację za granicę.

Wszystkie te sytuacje, to ratujące życie akcje. Co zatem zrobić, gdy publiczna służba zdrowia i ubezpieczyciel zawiodą lub odmówią współpracy w tym zakresie? 

To niestety bardzo częsty obrazek w przypadku transportu medycznego z zagranicy, leczenia dziecka w Niemczech, a także wymagającego dużego zaangażowania transportu medycznego do USA. W takich wypadkach jedyną słuszną decyzją i skutecznym rozwiązaniem, jest prywatny transport medyczny. Cena nie gra roli, bo liczy się precyzja, profesjonalizm, bezpieczeństwo pacjenta i osiągniecie celu. Jednak w głowie nieustannie przewija się pytanie: Ile kosztuje transport medyczny z zagranicy po wypadku i jak go sfinansować?

Jak pokryć koszty transportu medycznego samolotem?

Podejmowane decyzje przez przedstawicieli ubezpieczeniowych o finansowaniu lotów medycznych i międzynarodowego transportu medycznego, uzależnione są od indywidualnego przypadku i ogólnych warunków polisy. W niektórych sytuacjach ubezpieczyciel pokrywa 100% kosztów transportu. W innych zaś, następuje całkowita odmowa opłacenia transportu pacjenta na terenie kraju lub za granicę.

Alternatywą powyższej sytuacji są darowizny, fundacje pozarządowe i zbiórki (zbiórki publiczne, internetowe zbiórki pieniężne, zbiórki celowe). W ostatnich latach najczęściej stosowaną i zdecydowanie najskuteczniejszą metodą wsparcia są pieniężne zbiórki internetowe przeprowadzane na polskich serwisach crowdfundingowych i fundraisingowych

Crowdfunding (finansowanie społeczne)

Jedna z form finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność. Zbiórka w takim przypadku finansowana jest przez dużą liczbę mniejszych lub większych, jednorazowych wpłat. Dokonują je osoby prywatne, organizacje i przedsiębiorstwa (firmy). Zwrotu tego używa się szczególnie w odniesieniu do internetowych zbiórek na cele charytatywne i dobroczynne, prowadzonych na powstałych w tym celu platformach internetowych (serwisach crowdfundingowych). Crowdfunding charytatywny nie oferuje internautom (darczyńcom) nic w zamian. Podlega więc pod ustawę o darowiźnie. Wśród najpopularniejszych polskich platform finansowania społecznego (na cel charytatywny) możemy wymienić m.in.: siepomaga.pl, wspieramto.pl, zrzutka.pl, pomagam.pl.  

Kto może przekazać darowiznę na transport medyczny samolotem?

Prywatny lot medyczny może być finansowany poprzez darowizny wpłacane na polskie konta organizacji dobroczynnych, na podstawie założonej zbiórki celowej. Wyboru miejsca zbiórki dokonuje jej założyciel, na podstawie osobistych obserwacji, opinii i spisu organizacji pozarządowych (OPP – Organizacje Pożytku Publicznego) dostępnych na sprawdzonych portalach internetowych oraz rankingu fundacji.

Warto wziąć pod uwagę, że darowizna na transport medyczny prywatnym odrzutowcem lub śmigłowcem medycznym, może być przekazywana każdej organizacji dobroczynnej pod warunkiem, że cel ten jest uwzględniony w statusie i regulaminie organizacji (model – donacyjny, typ projektów – charytatywne). Darowizny mogą wpływać zarówno od osób fizycznych (prywatnych), jak i firm oraz innych organizacji.

Bezpieczny prywatny lot medyczny finansowany z charytatywnych zbiórek w Internecie - Cenne wskazówki

  • Zbiórkę może założyć każda osoba pełnoletnia, fundacje, firmy i organizacje oraz osoby powyżej 13 roku życia za zgodą rodziców.
  • Zbiórkę może założyć osoba niespokrewniona z potrzebującym (Wnioskodawca), jeśli posiada jego zgodę.
  • Skorzystanie z pomocy organizacji pozarządowych i internetowych platform finansowania społecznego oraz założenie zbiórki to zaledwie chwila. Szczególną uwagę zwróć jednak na przekazanie rzetelnych i kompletnych informacji odbiorcom w opisie projektu. 
  • Unikaj organizowania w tym samym czasie kilku zbiórek na międzynarodowy transport medyczny. Jednokierunkowe działanie skupia wszystkich potencjalnych darczyńców w jednym miejscu. Dzięki temu zbiórka ma duży zasięg działania i jest uznawana za wiarygodną.
  • Decydując się na internetową zbiórkę pieniężną, zaniechaj próśb o dokonywanie wpłat bezpośrednio na prywatny rachunek bankowy. 
  • Dokładnie określ koszty transportu medycznego i planowaną kwotę do zebrania. Pamiętaj też, że w razie zmiany potrzeb finansowych istnieje możliwość edytowania opisu (informacji) o rodzaju zbiórki oraz kwoty docelowej. 
  • Przy wyborze serwisu crowdfundingowego szczególną uwagę zwróć na czas wyznaczony na przekazanie darowizny. W przypadku niektórych znanych organizacji społecznych (np. siepomaga.pl – największa tego typu platforma na terenie RP, zrzutka.pl, pomagam.pl), kwota darowizny trafia bezpośrednio na dany cel, a założyciel zbiórki ma prawo do korzystania z zebranych środków w dowolnym momencie. W serwisach takich jak wspieram.to, wypłata środków następuje po zebraniu 100% kwoty. W przeciwnym razie, zgromadzona niepełna suma pieniędzy wraca do darczyńców.    
  • Weź pod uwagę, że istnieją serwisy, które nie funkcjonują na zasadzie NON – PROFIT. Zdarza się, że pobiera się opłaty manipulacyjne oraz prowizje (np. pomagamy.im – prowizja 3.5% plus opłaty manipulacyjne obsługiwanych systemów płatności w wysokości 2.5%; pomagam.pl – prowizja 5% plus opłaty systemów płatności w wysokości 2.5%). 
  • Po zakończonej zbiórce masz prawo otrzymać od fundacji fakturę.
  • Jednorazowe wpłaty przekazywane na konto zbiórki na transport medyczny samolotem stanowią darowizny. Zakładając zbiórkę jako osoba fizyczna (prywatna), nie jesteś zatem zobowiązany do zgłoszenia zbiórki do US oraz odprowadzenia podatku od uzbieranej kwoty. 

Na koniec najważniejsza wskazówka: uważaj na oszustów!

Prywatny transport pacjentów na terenie kraju oraz międzynarodowy transport medyczny

W przypadku braku przeciwwskazań medycznych na lotniczy transport chorego do szpitala lub transport pacjenta ze szpitala, potrzebujący mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia Centrali Lotów Sanitarnych.

Szybki kontakt bez korzystania z dodatkowych usług firm pośrednich. Nowoczesne samoloty medyczne. Komfort i wygoda podczas medycznego transportu oraz kompleksowe wyposażenie samolotów (m.in. sprzęt do intensywnej terapii). Intensywna opieka w samolocie, doświadczeni piloci i załoga pokładowa oraz najlepszy lekarz. To tylko namiastka zalet potwierdzających pełen profesjonalizm podczas organizowanych prywatnych lotów medycznych.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami