Czy lot ze zdiagnozowanym guzem mózgu jest bezpieczny?

Czas czytania: 4 minut

W Polsce każdego roku ok. 3000 osób dotyka nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, potocznie nazywany guzem mózgu. Z powodu niskiego ciśnienia w kabinie samolotu, w przypadku guza mózgu lot jest stanowczo odradzany. Na szczęście dla osób, które muszą wrócić do kraju lub chcą udać się na leczenie za granicę, istnieje bezpieczna alternatywa.

Czym jest dokładnie guz mózgu?

Guz mózgu jest wynikiem niekontrolowanego rozrostu komórek. Z medycznego punktu widzenia tylko prymitywny guz neuroektodermalny - nowotwór tkanek miękkich - określa się mianem guza mózgu. Jednak istnieją również guzy wewnątrzczaszkowe, które dostają się do mózgu jako przerzuty innych nowotworów złośliwych, takich jak rak piersi. Największym problemem związanym z guzem mózgu jest jego lokalizacja. Mózg jest bardzo dobrze chroniony przez ludzką czaszkę, której kości mają około 7 mm grubości. Kiedy sytuacja się zaostrza, a nie ma alternatywy, wówczas występuje obrzęk (słowo obrzmienie pochodzi od łacińskiego tumor). Zarówno łagodne, jak i złośliwe guzy mózgu są niebezpieczne. 

Nawet guzy o niewielkich rozmiarach mogą wpływać na określone obszary mózgu, w zależności od tego gdzie powstały. Z tego względu utrudniona jest również operacja chirurgiczna ze względu na ryzyko, że zostanie uszkodzona zdrowa tkanka, która otacza mózg. Z reguły podejmowane są próby pozbycia się guza mózgu poprzez radioterapię lub chemioterapię oraz poprzez zahamowanie rozrostu komórek lub ich regres. Niekiedy taki proces może trwać miesiącami i czasami występuje ryzyko nawrotu guza mózgu.

Jeżeli ktoś u kogo zdiagnozowano guza mózgu planuje podróż samolotem, lekarz prowadzący powinien to odradzić. Przyczyn dla których osoba chora z guzem mózgu chce odbyć transport drogą lotniczą, może być kilka. Przede wszystkim wielu pacjentów chce podjąć leczenie za granicą. Leczenie w USA czy leczenie w Niemczech może osiągnąć znacznie lepsze rezultaty i zapewnić powrót do zdrowia.

Inną możliwością jest, gdy chory akurat przebywał za granicą i zaczął skarżyć się np. na silne i nietypowe bóle głowy - takie objawy mogą prowadzić do zdiagnozowania guza mózgu, który właśnie się rozwija. Oczywiście wiąże się z potrzebą jak najszybszego powrotu do domu i do kraju rodzinnego.

Dlaczego lot w przypadku guza mózgu może być problematyczny?

Ciało ludzkie jest przyzwyczajone do dużego obciążenia ramion i nie zmienia się to nawet podczas snu. W zależności od tego, czy jesteśmy na szczycie góry, czy na plaży, ciśnienie powietrza wywiera na nas nacisk. Obciążenie na wysokości 10000 m wywierający nacisk na nasze ciało może “ważyć” nawet kilka kilogramów.

Jednak to ciśnienie atmosferyczne znajduje się nie tylko nad nami, ale także w nas i wokół nas. Ludzka krew transportuje cząsteczki tlenu, czyli gaz, który wraz ze wzrostem lub spadkiem ciśnienia powietrza, rozszerza się lub kurczy. Ma to wpływ na każdy organ w ciele, oczywiście również na komórki guza mózgu. W samolocie ciśnienie powietrza spada, a komórki wewnątrz guza mózgu rozszerzają się, co dodatkowo zwiększa nacisk na otaczające go obszary mózgu. To z kolei może skutkować zagrożeniem życia.

Osoba z guzem może latać. Pod warunkiem, że będzie to lot na poziomie morza.

Pacjenci z guzem mózgu nie mogą latać samolotami pasażerskimi, ponieważ są narażeni na negatywne skutki zbyt niskiego ciśnienia w kabinie. Wyjściem z tej sytuacji jest lot odrzutowcem medycznym, który zarówno obiera specjalną trasę lotu medycznego oraz wykorzystuje specjalne urządzenia by zwiększyć ciśnienie na pokładzie samolotu. Dzięki temu pacjent z guzem mózgu jest bezpieczny podczas transportu lotniczego.

 

Jeżeli pacjent wybierze leczenie guza mózgu za granicą, może skontaktować się z Centralą Lotów Sanitarnych - pomożemy w wyborze odpowiedniej placówki, zajmiemy się formalnościami i kwestiami wizowymi. Lekarz za granicą, który zdiagnozuje guza mózgu u turysty lub u osoby podróżującej w sprawach biznesowych, stanowczo odradzi lotu komercyjnym samolotem. Pacjent wówczas pozostaje w trudnej sytuacji ponieważ leczenie guza mózgu to długotrwały proces, który może wynosić wiele tygodni i miesięcy.

Wyjściem z tego dylematu jest transport pacjenta do kraju rodzinnego na pokładzie odrzutowca sanitarnego w ramach lotu na poziomie morza. Wówczas ciśnienie w kabinie zostaje wyrównane i odpowiada ciśnieniu na poziomie gruntu, dzięki czemu lot jest bezpieczny nawet dla pacjentów z guzem mózgu.

Czy ubezpieczyciel pokrywa koszty lotu medycznego?

Zazwyczaj ani prywatne, ani państwowe ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywa kosztów transportu pacjenta na pokładzie samolotu sanitarnego. Jedynym sposobem jest wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego lub podróżnego ubezpieczenia medycznego, przy czym w polisie musi być uwzględniona opcja transportu powrotnego z zagranicy.

Jednak pomimo pisemnego zapewnienia, że koszty transportu medycznego zostaną zwrócone, w ubezpieczeniu może znajdować się pewien haczyk - chodzi o sformułowanie mówiące o „medycznej konieczności”. Transport nie jest konieczny z medycznego punktu widzenia, jeżeli w aktualnym miejscu pobytu, dostępne są te same możliwości leczenia, co w kraju pochodzenia. Wtedy ubezpieczyciele czasami argumentują, że transport nie jest konieczny.

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli zamiast tego w odpowiednim miejscu w polisie, pojawia się sformułowanie „medycznie uzasadniony”. Transport lotniczy uzasadniony z medycznego punktu widzenia, daje pole do argumentacji dlaczego leczenie w Polsce jest lepsze np. ze względu na ojczysty język czy możliwość kontaktu z rodziną. W przypadku “medycznie uzasadnionego” transportu, ubezpieczyciel zazwyczaj pokrywa koszty. Są to drobne różnice prawne, które mogą wpłynąć na koszty międzynarodowego transportu medycznego.

Ile kosztuje lot odrzutowcem medycznym?

Wystąpienie guza mózgu nie jest kwestią obciążeń genetycznych, a tym bardziej nie wiąże się z celem podróży zagranicznej. Może wydarzyć się w dowolnym czasie i miejscu na świecie, dlatego kalkulacja kosztów zależy w pierwszej kolejności od tego, gdzie na świecie postawiono daną diagnozę lub gdzie pacjent chce się udać na leczenie za granicę. Dopiero, kiedy ta informacja jest potwierdzona, można wyliczyć dodatkowe koszty.

Lot medyczny znacznie się różni od lotów regularnych linii pasażerskich czy lotów czarterowych, dlatego mija się z celem porównywanie go do cen tanich linii lotniczych. W przypadku lotu sanitarnego najważniejsze jest bezpieczne przewiezienie chorego pacjenta do domu lub szpitala. Wymaga to zaaranżowania odpowiednich działań, zaś koszty muszą być za każdym razem kalkulowane na nowo. Doświadczenie w tym zakresie bardzo pomaga, a Centrala Lotów Sanitarnych posiada ponad 40 lat historii w branży lotów medycznych.

Lotniczy transport medyczny z Centralą Lotów Sanitarnych

Rozpoznanie guza mózgu wymaga skomplikowanej procedury medycznej, zaś organizacja lotniczego transportu medycznego z lotem na poziomie morza jest równie złożona. W Centrali Lotów Sanitarnych jesteśmy zespołem profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w organizowaniu transportu medycznego samolotami na całym świecie, dlatego wiemy, jak działać, aby lot sanitarny był bezpieczny, szybki, cenowo przystępny oraz miał łagodny przebieg dla pasażera.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować lot sanitarny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami