Czy latanie samolotem po operacji jest bezpieczne?

Czas czytania: 4 minut

Zabiegi chirurgiczne stały się normalne dzięki postępowi medycyny i pacjentom na całym świecie. Większość pacjentów woli, aby ich operacje były wykonywane przez wyspecjalizowanych chirurgów, nawet jeśli wiąże się to z wyjazdem za granicę. Inni natomiast wymagają operacji podczas pobytu za granicą na wakacjach lub w podróży służbowej. Transport powrotny staje się bardzo istotną kwestią, ponieważ pacjenci po operacji są bardzo wrażliwi. Artykuł wskazuje najlepsze sposoby podróżowania po operacji i transportu pacjenta ze szpitala

Podsumowanie artykułu: 

Lot po nieinwazyjnych zabiegach techniką bezszwową nie niesie za sobą konsekwencji zdrowotnych. Inaczej jest w przypadku operacji chirurgicznych z wysokim ryzykiem powikłań pooperacyjnych. Po zabiegu następuje krytyczny okres, a lot samolotem nie jest wskazany. Zmiany ciśnienia i nieprawidłowa pozycja ciała mogą wydłużyć proces gojenia się rany oraz spotęgować ból. Pojawia się ryzyko infekcji lub zagrażającej życiu zakrzepicy żył głębokich.

To czy latanie jest bezpieczne, czy też nie, w dużym stopniu zależy od rodzaju wykonywanej operacji. Loty po nieskomplikowanych zabiegach rzadko wiążą się z niebezpieczeństwem. Tym samym niosą za sobą znikome ryzyko powikłań pooperacyjnych. Jednak w niedługim czasie po poważnej operacji, podróż samolotem może okazać się naprawdę niebezpieczna i szkodliwa dla zdrowia (np. infekcje, zakrzepica żył głębokich lub zakrzepy krwi).     

Lot medyczny samolotem pasażerskim po operacji może być szczególnie niebezpieczny. Ciśnienie w kabinie różni się od ciśnienia powietrza na ziemi, co może doprowadzić do różnych problemów i powikłań zdrowotnych. Nie jest też możliwa intensywna opieka w samolocie, a tym samym w przypadku nagłej komplikacji pacjent nie może uzyskać odpowiedniej opieki lekarskiej na pokładzie. Brak placówki medycznej podczas lotów komercyjnych oraz brak personelu medycznego, towarzyszącego pacjentowi w kluczowych momentach może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W związku z powyższym zawsze zaleca się, aby przed powrotem z zagranicy samolotem po operacji skonsultować się z lekarzem. 

Ponadto linie lotnicze obsługujące lot mogą nie dopuścić do wejścia na pokład samolotu, jeśli uznają, że nie czujesz się wystarczająco dobrze. Musisz wcześniej skontaktować się z liniami lotniczymi, aby mogli ocenić Twój stan zdrowia i zdecydować, czy możesz podróżować samolotem. Powinieneś również zgłosić się do swojego lekarza po zlecenie na lotniczy transport medyczny.

Jak długo czekać z lotem po operacji? 

To, jak długo należy czekać na transport medyczny z zagranicy, zależy od rodzaju przeprowadzonej operacji. Na przykład:

Rodzaj zabiegu 

Wymagany czas przed lotem medycznym
Operacja kolan Cztery do sześciu tygodni  
Operacja zaćmy   24 godziny
Operacja artoskopowa      Dwa tygodnie
Wymiana biodra (Endoprotezoplastyka biodra)    Trzy miesiące
Chirurgia laparoskopowa     Cztery do pięciu dni
Operacja zatok        Dwa tygodnie
Chirurgia tętnic szyjnych    Nie potrzeba czasu
StomiaNie potrzeba czasu
Chirurgia laserowa łez siatkówki       Do czasu wypuszczenia przez lekarza
Operacja mózgu     Siedem do dziesięciu dni 
Operacja serca   Od tygodnia do 10 dni
Operacja przepukliny  Cztery do dziesięciu dni
Usuniecie pęcherzyka żółciowego   Zależy od opinii lekarza

Jeśli musisz lecieć po zabiegu, latająca karetka może jedyną opcją

Po zabiegu następuje krytyczny okres, w którym występuje zwiększone ryzyko powikłań pooperacyjnych. W takiej sytuacji możesz latać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, a lot odbędzie się za zgodą lekarza prowadzącego. Jeśli jednak musisz wybrać medyczny transport powrotny, to samolot karetka będzie najwłaściwszą decyzją.  

Lotniczy transport medyczny może zostać wykonany specjalistycznym samolotem medycznym (odrzutowiec medyczny) lub komercyjnym samolotem pasażerskim, wyposażonym w sprzęt medyczny. Centrala Lotów Sanitarnych zapewnia trzy rodzaje usług: sprzęt medyczny, przeszkolony personel medyczny, który może towarzyszyć pacjentowi oraz specjalne leki potrzebne w awaryjnych sytuacjach.

Nasze odrzutowce medyczne mają tę dodatkową zaletę, że ciśnienie w ich kabinie można regulować tak, aby nie powodowało żadnych problemów. Więcej o hermetyzacji kabiny w naszych samolotach medycznych znajdziesz tutaj.

Usługa Centrali Lotów Sanitarnych zapewnia szybkie i bezpieczne loty medyczne dla pacjentów pooperacyjnych. Skontaktuj się z nami 24/7, aby uzyskać bezpłatną konsultację. 

Czy ubezpieczenie pokryje koszty lotu medycznego?

Zależy to przede wszystkim od Twojego rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego. W najlepszych okolicznościach koszty transportu samolotem mogą być pokryte przez pakiet ubezpieczenia medycznego zapewniony przez pracodawcę lub prywatne firmy medyczne. W innych przypadkach możesz potrzebować specjalistycznego ubezpieczenia podróżnego inaczej zwanego ubezpieczeniem turystycznym. 

Niektóre ubezpieczenia pokrywają jednak koszty transportu medycznego tylko w nielicznych przypadkach. Na przykład, jeśli lot jest pilny, niezbędny i odbywa się na terenie kraju, ubezpieczyciel może pokryć pełne koszty lotniczego transportu medycznego. Jednak ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów, jeśli wiąże się to z międzynarodowym transportem lotniczym lub jeśli stwierdzi, że pacjent może uzyskać odpowiednie leczenie  w miejscu, w którym się aktualnie znajduje.

Aby uzyskać szczegółowe, rzetelne informacje na temat systemu lotniczego transportu medycznego do ojczyzny i możliwości skorzystania z lotu sanitarnego należy zawsze dokładnie przeczytać swój plan ubezpieczenia. Nawet w przypadku, gdy firma pokrywa koszty transportu medycznego samolotem, możesz skończyć z niektórymi koasekuracjami i odliczeniami. Może to oznaczać, że będziesz musiał pokryć dodatkowe wydatki z własnej kieszeni. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z ochroną ubezpieczeniową, porozmawiaj ze swoim przedstawicielem ubezpieczeniowym. Jeśli nie masz żadnego ubezpieczenia lub Twoje ubezpieczenie odmawia pokrycia kosztów transportu samolotem, z przyjemnością zapewnimy ci prywatny transport medyczny odrzutowcem sanitarnym

Ile kosztuje lotniczy transport medyczny?

Koszt usług latającej karetki uzależniony jest od kilku czynników. Nie ma stałego cennika. Główne czynniki, które bierzemy pod uwagę przy obliczaniu rachunku za krajowy medyczny transport lotniczy i transport medyczny międzynarodowy to:

 • Czas oczekiwania na lot
 • Odległość do pokonania
 • Stan zdrowia pacjenta
 • Typ używanego samolotu
 • Liczba osób towarzyszących

Uwzględniamy wszystkie wymienione wyżej czynniki, ponieważ przygotowujemy dla Ciebie specjalną ofertę. Poznając odpowiedzi na powyższe kwestie oraz Twoją indywidualną sytuację jesteśmy w stanie zapewnić jak najbardziej korzystne dla Ciebie i Twojej kieszeni warunki cenowe.

Możesz kontaktować się z nami w dzień i w nocy, a my na podstawie przeprowadzonej bezpłatnej konsultacji, przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę lotu medycznego. Możemy również przygotować wycenę dla Twojego ubezpieczyciela. Pracujemy sprawnie i szybko, nawet w święta i weekendy.       

Dlaczego warto skorzystać z usług Centrali Lotów Sanitarnych?

Jesteśmy w czołówce usług pogotowia lotniczego, która spełnia wszystkie standardy branżowe dotyczące lotów repatriacyjnych. To, co nas wyróżnia na tle naszych odpowiedników, to jakość świadczonych przez nas usług. Wierzymy, że kluczem do zdrowia dla naszych pacjentów jest zapewnienie jak najlepszej intensywnej opieki medycznej w samolocie.. Dlaczego warto wybrać Centralę Lotów Sanitarnych zamawiając lotniczy transport medyczny? To co nas wyróżnia:

 • Zapewniamy całodobowy serwis we wszystkie dni tygodnia, nawet w święta.
 • Pracujemy nad pakietami dostosowanymi do każdego lotu medycznego
 • Oferujemy wiele środków transportu – samolot pasażerski, odrzutowiec medyczny.
 • Mamy 40-letnie doświadczenie w zakresie lotów repatriacyjnych.
 • Działamy w każdym zakątku świata, czy to w Afryce, Azji, Europie czy Ameryce Północnej.
 • Wszyscy nasi przewoźnicy wyposażeni są w najwyższej klasy sprzęt medyczny.
 • Wierzymy w jakość usług.
 • Możesz podróżować z bliskimi.
 • Oferujemy przystępne i konkurencyjne ceny za lotniczy transport medyczny.
 • Działamy zgodnie z normami ISO 9001.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o oferowanych przez nas lotach medycznych, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ) .

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami