Czy latająca karetka jest alternatywą dla karetki pogotowia?

Czas czytania: 2 minut

Często zdarza się, że opieka medyczna w ojczystym kraju jest niewystarczająca. W takiej sytuacji pacjenci niejednokrotnie decydują się na leczenie w krajach Europy Zachodniej lub w Stanach Zjednoczonych. Nierzadko wyjazd do kliniki w innym państwie jest ostatnią szansą na uratowanie zdrowia lub nawet życia pacjenta. W takiej sytuacji potrzebny jest odpowiedni i szybki transport chorego samolotem, który nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia, a także zapewni odpowiednią opiekę przez cały czas podróży. Z pomocą przychodzi Centrala Lotów Sanitarnych, dzięki której pacjent może liczyć na prywatny transport lotniczy do większości krajów na całym świecie. Czy każdy może zamówić latającą karetkę i dlaczego turystyka medyczna jest tak ważna?

Lotniczy transport medyczny ratuje życie

Lądowy transport medyczny ma wiele ograniczeń. Główną wadą tego rozwiązania jest fakt, przejazd zwykłą karetką czasami trwa zbyt długo. Takie prozaiczne kwestie jak korki lub inne ewentualne utrudnienia na drodze, mogą spowodować, że pacjent nie otrzyma niezbędnej pomocy na czas.

Dlatego coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się lotniczy transport medyczny, który bez dwóch zdań ratuje życie. Samolot karetka wspiera międzynarodowy transport chorych i gwarantuje sprawne i przede wszystkim bezpieczne przewiezienie pacjenta z łóżka do łóżka. Dzięki wykwalifikowanej kadrze lekarskiej, profesjonalnemu sprzętowi medycznemu i formalnościach zredukowanych do minimum, prywatny transport sanitarny jest możliwy na całym świecie. 

Kto i jak może zamówić latającą karetkę?

W sytuacji, gdy niezbędne jest leczenie chorego za granicą prywatny lot medyczny jest wybawieniem i nadzieją na powrót do pełni zdrowia. Rozwiązanie to sprawdzi się także wtedy, gdy naszym celem jest transport chorego z zagranicy do Polski. Lot sanitarny może zamówić każdy. Konsultanci z Centrali Lotów Sanitarnych, w pierwszej kolejności ustalają potrzeby, a następnie dobierają najlepsze rozwiązanie i przedstawiają bezpłatną wycenę. Niezwykle istotne jest to, że po zaakceptowaniu oferty i poznaniu szczegółów transportu, wszystkie formalności, pozwolenia i ewentualne wizy, organizują specjaliści. Także w sytuacji zorganizowania niezbędnej dokumentacji możemy liczyć na pomoc. Niektóre dokumenty mogą zostać dostarczone później, a brak pełnej dokumentacji nie wyklucza repatriacji medycznej drogą lotniczą, pod warunkiem, że nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia chorego.

Często pojawiającym się pytaniem, jest także to, czy transport chorych przy pomocy latającej karetki zawsze jest możliwy? Dzięki zaawansowanemu sprzętowi do intensywnej terapii, w większości przypadków jest to jak najbardziej możliwe. Jednak ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz medycyny lotniczej. Specjaliści z Centrali Lotów Sanitarnych posiadają wieloletnie doświadczenie oraz rozległą wiedzę na temat lotów medycznych. Dlatego potrafią najlepiej ocenić, czy stan pacjenta pozwala na jego transport czy nie. W razie jakichkolwiek niejasności, lekarz konsultuje się z personelem prowadzącym pacjenta. 

Warto odnotować, że prywatne samoloty medyczne mogą bezpiecznie transportować chorych znajdujących się w stanie śpiączki, po przebytych udarach lub zawałach. 

Pod profesjonalną opieką w ramach usług “z łóżka do łóżka”

Aby międzynarodowy transport medyczny był bezpieczny i możliwie najszybszy, samolot dobierany jest pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta i zapewnienia mu jak najlepszej opieki. Uwzględniane są takie czynniki jak trasa lotu, odległość, koszt oraz liczba osób podróżujących z pacjentem. Do lotów medycznych używany jest: helikopter sanitarny, a także odrzutowiec medyczny.

Korzystając z usług transport medycznego, w przypadku krótkich tras pacjenci są transportowani za pomocą śmigłowca sanitarnego. Wówczas transport naziemny na lotnisko i z lotniska nie jest potrzebny, ponieważ helikopter medyczny może wylądować w bliskim sąsiedztwie lub bezpośrednio na terenie szpitala. Jeżeli natomiast chory musi pokonać dłuższe dystanse, wówczas rekomendowany jest odrzutowiec medyczny.

Wszyscy pacjenci Centrali Lotów Sanitarnych, mogą skorzystać z usługi „z łóżka do łóżka”, która gwarantuje zorganizowanie transportu pacjenta karetką pogotowia, która przywiezie chorego ze szpitala do samolotu, a następnie z lotniska do wybranego szpitala. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas lotniczym transporcie medycznym, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 h przez 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować specjalistyczny transport medyczny samolotem dla dziecka na całym świecie.

Skontaktuj się z nami