Czy chory może lecieć samolotem? - Kto wydaje zlecenie na lotniczy transport medyczny.

Podczas przygotowań do transportu medycznego samolotem, może pojawić się pytanie dotyczące zdolności chorego do lotniczego transportu. Wielu pacjentów i ich bliskich nie wie, kto może kompetentnie odpowiedzieć na to pytanie. Zdarza się, że pacjenci zdają się całkowicie na opinię lekarzy ze szpitala, w którym znalazł się pacjent. Szczególnie za granicą, w sytuacji niespodziewanej choroby czy wypadku, wielu pacjentów musi sprostać komunikacji w obcym języku, w którym posługuje się tamtejszy personel medyczny. Czasami rezygnują w obliczu oporu, na który napotykają ze strony zagranicznego personelu ze szpitala.

Przede wszystkim w kwestii przekazania zlecenia na lotniczy transport medyczny dla chorego wymagającego intensywnej terapii, zdania lekarzy są podzielone. Często powodem jest strach lekarzy, którzy nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za zdrowie pacjenta podczas transportu medycznego samolotem. 

Sytuacje w których pojawiają się wątpliwości, co do zdolności pacjenta do transportu sanitarnego samolotem:

  1. Kiedy lokalny lekarz poddaje to w wątpliwość;
  2. Kiedy rodzina chce przewieźć pacjenta, lecz ma wątpliwości;
  3. Kiedy firma ubezpieczeniowa ma zorganizować transport lub kiedy uchyla się przed zorganizowaniem transportu;
  4. Kiedy sami chcielibyśmy ocenić, z jakim ryzykiem wiąże się transport sanitarny chorego.

Pierwsza sytuacja ma miejsce często wtedy, kiedy rodzina na własne życzenie chce przetransportować chorego np. w przypadku repatriacji medycznej do Polski, jednak lekarz prowadzący kwestionuje zdolność chorego do transportu samolotem. W drugim przypadku, bliscy pacjenta zwracają się z prośbą o oszacowanie, czy transport chorego jest wykonalny. Natomiast w trzecim przypadku zazwyczaj wystarczy przedłożenie uzasadnienia w firmie ubezpieczeniowej, że transport chorego jest z medycznego punktu widzenia konieczny. 

Czy pacjent może być przewożony czy nie?

We wszystkich tych sytuacjach Centrala Lotów Sanitarnych może przyjść z pomocą. Nasi lekarze medycyny lotniczej, mają wieloletnie doświadczenie w lotach medycznych na całym świecie i najlepiej potrafią ocenić zdolność pacjenta do transportu, kierując się jego bezpieczeństwem.

Za stan zdrowia pacjenta podczas lotu sanitarnego odpowiedzialność ponosi tylko ten lekarz, który towarzyszy choremu podczas transportu samolotem. Bardzo często, jeszcze przed rozpoczęciem transportu chorego, odbywa się szczegółowa rozmowa z bliskimi pacjenta - gdyż ryzyko istnieje zawsze – decydująca natomiast jest kwestia podjętych działań w sytuacjach kryzysowych. Aby przygotować się na sytuacje wysokiego ryzyka podczas transportu sanitarnego, obsługa medyczna i Centrala Lotów Sanitarnych musi je omówić z rodziną, która może wówczas świadomie podjąć decyzje o transporcie samolotem lub pozostawieniu chorego na miejscu.

Samoloty ratunkowe, zarówno odrzutowce medyczne jak i helikoptery sanitarne, mogą mieć na swoim wyposażeniu sprzęt do intensywnej terapii, dzięki czemu możliwy jest lotniczy transport pacjentów wymagających intensywnej opieki, przy zachowaniu najwyższych standardów medycznych, dla bezpieczeństwa pacjenta.

Loty medyczne organizowane przez Centralę Lotów Sanitarnych są realizowane szybko, nawet wtedy, kiedy zgłoszenie transportu następuje z krótkim wyprzedzeniem. To nie lekarz w szpitalu, lecz członek medycznego personelu lotniczego podejmuje decyzję o tym, czy chory może być przetransportowany samolotem. Możesz zdać się na jego opinię, nawet wtedy, kiedy lekarz prowadzący w szpitalu jest innego zdania. Zalecamy, aby nie sugerować się negatywną opinią o niezdolności do transportu medycznego, lecz zasięgnąć drugiej opinii doświadczonego lekarza wyspecjalizowanego w lotniczym transporcie pacjentów. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami