5 najważniejszych rad kiedy planujesz lotniczy transport medyczny

Czas czytania: 2 minut

Wybranie firmy, która zorganizuje kompleksowy międzynarodowy transport medyczny to trudne zadanie. Tym bardziej gdy stan zdrowia pacjenta wymaga zastosowania samolotu sanitarnego z odpowiednim wyposażeniem medycznym oraz doświadczonym personelem. Organizacja lotu medycznego w dużym stresie i trudnym dla rodziny chorego czasie może przerastać, jednak jesteśmy tu po to, aby naszym klientom było łatwiej. Wychodząc temu naprzeciw poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych rad podczas planowania transportu samolotami medycznymi:

Wybierz wiarygodną firmę

Wybór kompetentnej firmy, która zorganizuje transport lotniczy jest kluczowym zadaniem stojącym przed każdym kto potrzebuje transportu lotniczego. Gdy liczy się czas a stawką jest zdrowie lub nawet życie chorego nie warto ryzykować stawiając na niesprawdzone rozwiązania. Zdecydowanie gorąco rekomendujemy skorzystanie ze sprawdzonych usług Centrali Lotów Sanitarnych. Jesteśmy firmą, która od ponad 12 lat realizuje loty medyczne na terenie całego świata. Dzięki dużemu doświadczeniu, wyjątkowej kadrze lekarskiej oraz nowoczesnej flocie samolotów od wielu lat jesteśmy w stanie realizować niezawodne loty sanitarne. 

Nasze samoloty wykonują loty repatriacyjne dla osób, które chorują za granicą i chcą wrócić do ojczyzny na leczenie. Ponadto, służą jako „latająca karetka” w razie nagłych wypadków oraz umożliwiają transport na leczenie za granicę dla pacjentów, którzy wymagają specjalistycznej opieki podczas podróży. 

Transport Pacjenta Za Granicę

Przygotuj dokumentację medyczną i dane pacjenta

Zanim pacjent wyruszy w drogę ważne jest, aby rodzina zadbała o przekazanie personelowi medycznemu danych pacjenta wraz z niezbędną dokumentacją medyczną. Dobra organizacja dokumentów jeszcze przed wylotem może przyspieszyć transport pacjenta do odpowiedniej placówki medycznej oraz jest niezbędna do zapewnienia odpowiedniej opieki podczas lotu. 

Przykładowe informacje, które mogą się okazać przydatne są następujące: 

  • Historia leczenia.
  • Imię i nazwisko oraz miejsce stałego/tymczasowego pobytu pacjenta.
  • Nazwa i lokalizacja docelowych placówek medycznych (jeśli takie dane są ustalone na etapie przygotowywania lotu).
  • Dane osoby towarzyszącej pacjentowi podczas lotu.
  • *Podczas pandemii Koronawirusa będą rónież potrzebne wyniki wykonanego testu PCR przed lotem.

Sprawdź zdolność pacjenta do lotu

O tym czy lot medyczny się odbędzie decyduje stan zdrowia pacjenta oraz opinia lekarza na ten temat. To lekarz decyduje czy chory jest zdolny do lotu (ang. fit to fly). Czasami, aby możliwe było przeprowadzenie transportu potrzebne jest wykorzystanie specjalnej aparatury medycznej lub konieczne jest zmodyfikowanie techniki lotu (np. lot na poziomie morza).   

Zobacz co zrobić jeżeli lekarz prowadzący nie zgadza się na lotniczy medyczny transport pacjenta?

Uprzedź, jeżeli jest potrzeba transportu naziemnego 

Centrala Lotów Sanitarnych dokłada wszelkich starań w kwestiach związanych z organizacją transportu pomiędzy samolotem medycznym a miejscem docelowym, którym zazwyczaj jest placówka medyczna. Zorganizowanie transportu naziemnego (np. karetką pogotowia) jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej podróży pacjentowi, który wymaga specjalnej opieki medycznej.

Lotniczy Transport Medyczny - Karetka Na Pokład

Poza tym, odpowiednio wczesne przygotowanie transportu naziemnego zapewnia naszym pacjentom ochronę przed dodatkowymi obciążeniami finansowymi. Innymi słowy z góry znany jest koszt wynajęcia naziemnego transportu medycznego co nie jest standardem we wszystkich firmach zajmujących się lotami medycznymi. 

Upewnij się czy ubezpieczyciel/NFZ może pokryć koszty

Ubezpieczenie medyczne z NFZ nie przewiduje refundacji lotu medycznego do kraju. Tylko w szczególnych sytuacjach odnotowywane są odstępstwa od tej reguły (gdy koszt leczenia za granicą jest znacznie wyższy niż suma kosztów leczenia i lotu repatriacyjnego do Polski). Dlatego podkreślamy, że bardzo dobrym pomysłem jest wykupienie prywatnej polisty turystycznej przed wylotem do obcego kraju. Niestety nie ma bezpiecznych wyjazdów i zawsze może trafić się nieszczęśliwy wypadek. 

Więcej o tym kiedy NFZ refunduje transport medyczny za granicę - czytaj klikając w ten link.

Centrala Lotów Sanitarnych

Centrala Lotów Sanitarnych specjalizuje się w transporcie medycznym samolotami od ponad 12 lat. Przez ten czas firma zapracowała na opinię niezawodnego dostawcy lotów medycznych. Flota Centrali Lotów Sanitarnych to między innymi odrzutowce sanitarne, śmigłowce sanitarne oraz loty sanitarne na pokładzie samolotów pasażerskich

Transportujemy pacjentów zarówno na krótkich trasach (jako szybsza alternatywa dla tradycyjnej karetki pogotowia). A także na długich międzynarodowych lub międzykontynentalnych trasach, na których lot standardowym samolotem pasażerskim może być niemożliwy ze względu na stan zdrowia pacjenta. 

Co szczególnie istotne – Centrala Lotów Sanitarnych kompleksowo podchodzi do pomocy w organizacji transportu medycznego, dzięki czemu oferuje wsparcie przy organizacji wszystkich poniżej opisanych zadań: 

  • pomoc w przygotowaniu dokumentacji medycznej, 
  • ustalenie zdolności pacjenta do odbycia lotu, 
  • zorganizowanie specjalistycznego transportu naziemnego,
  • kompleksowa pomoc w kwestiach urzędowych czy wizowych oraz w kwestiach związanych z pozyskaniem źródła finansowania.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami