Lot sanitarny w temperaturze -30 °C

W ubiegłym tygodniu mogliśmy po raz kolejny udowodnić, że służymy pomocą dla naszych pacjentów w każdych warunkach pogodowych: mongolski dyplomata w złym stanie zdrowia przebywał w szpitalu w Ułan Bator, stolicy kraju. W ocenie bliskich pacjenta, tamtejsza opieka medyczna była niewystarczająca, dlatego miał zostać przewieziony na pokładzie odrzutowca sanitarnego do Seulu w Korei Południowej.

Z zimną głową w lodowatych temperaturach

W zwykłych okolicznościach transport pacjenta to dla nas codzienność, jednak ostra zima w Mongolii wymagała przedsięwzięcia specjalnych działań. Należało mieć na uwadze fakt, że na dzień lotu zapowiadano temperatury powietrza sięgające do -30 °C. Taki mróz mógłby stanowić kolejne obciążenie dla zdrowia pacjenta.

Z tego względu przekazanie pacjenta na pokład samolotu nie odbyło się tym razem na niezabezpieczonej płycie postojowej, lecz nasz samolot sanitarny, Cessna Citation 560 XLS, zaparkował w zamkniętym hangarze. Tam warunki były znacznie lepsze. Do hangaru wjechała karetka, która wcześniej odebrała pacjenta ze szpitala, zaś nasz lekarz medycyny lotniczej przejął chorego pod swoją opiekę.

Ponadto samolot sanitarny musiał być dodatkowo chroniony przed skutkami tak gigantycznego mrozu. Dlatego personel lotniska przeprowadził dokładne odladzanie. Maszyna została spryskana chemikaliami i w ten sposób była oczyszczona z lodu i śniegu. Jeżeli na samolocie utworzyłoby się oblodzenie, wówczas bezpieczny lot nie byłby możliwy.

Bezpieczny lot do Korei Południowej

Nasz odrzutowiec sanitarny wystartował natychmiast. Podczas lotu sanitarnego pacjent był pod staranna opieką zespołu medycznego. Na pokładzie przestronnej Cessny mogło przebywać dwóch krewnych pacjenta, dzięki czemu chory miał zapewnione dodatkowe wsparcie emocjonalne. Po trzech godzinach lotu nasz samolot medyczny wylądował bezpiecznie na międzynarodowym lotnisku Incheon w Seulu. Na miejscu na pacjenta czekała karetka pogotowia, do której został przekazany, już w znacznie przyjemniejszej temperaturze. Następnie karetka bezpiecznie przetransportowała chorego do szpitala przyjmującego.

Obecnie chory jest leczony przez wykwalifikowanych lekarzy w Seulu, natomiast jego rodzina poświęciła czas, aby gorąco podziękować nam za sprawny i niezawodny transport pacjenta. Wszystkim zaangażowanym przesyłamy nasze najlepsze życzenia!

Skontaktuj się z nami