Lot ECMO z Rumunii do Niemiec

W zeszłym tygodniu zrealizowaliśmy lotniczy transport medyczny na zlecenie niemieckiego szpitala: pacjent miał zostać odebrany w Bukareszcie, a następnie przewieziony do Niemiec. Transport ten był szczególny ze względu na ciężką chorobę pacjenta, który cierpiał na ostrą niewydolność płuc i wymagał pozaustrojowego utlenowania krwi (ang. ECMO - ExtraCorporeal Membrane Oxygenation). Urządzenie ECMO przejmuje częściowo lub całkowicie funkcję uszkodzonych płuc, aby mogły się w tym czasie regenerować.

Urządzenia ECMO występują dość rzadko. W związku z tym taki sprzęt nie był dostępny w Bukareszcie, dlatego niemiecka klinika musiała skorzystać z własnego samolotu do zrealizowania lotu medycznego. W tej sytuacji liczyła się każda minuta, co oznaczało, że transport chorego do Niemiec musi odbyć się jeszcze tego samego dnia.

Szybki czas reakcji

Nie stanowiło to żadnego problemu dla naszych doświadczonych planistów lotów medycznych w Centrali Lotów Sanitarnych: w ciągu kilku godzin zorganizowaliśmy samolot sanitarny typu Cessna Citation 680 Sovereign, który oczekiwał na najbliższym lotnisku. Nasz klient nie tylko zagwarantował urządzenie ECMO, lecz zapewnił pacjentowi również specjalistyczną opiekę medyczną. Z naszej strony włączyliśmy do zespołu ratownika medycznego, który w razie potrzeby mógł wspierać zespół wyspecjalizowanych lekarzy. Wieczorem tego samego dnia samolot sanitarny wystartował do Bukaresztu.

W Rumunii odrzutowiec sanitarny wylądował na międzynarodowym lotnisku Băneasa. W porównaniu z najważniejszym lotniskiem Bukaresztu, czyli międzynarodowym portem lotniczym Henri Coandă, lotnisko Băneasa jest mniejsze, ale znajduje się bliżej centrum stolicy – co stanowi wielką zaletę, mając na uwadze szczególny charakter tej misji i ogromny nacisk na czas wykonania transportu.

Transport medyczny pacjenta do Niemiec

Po wylądowaniu w Bukareszcie, zespół medyczny pojechał do szpitala, aby podłączyć pacjenta do urządzenia ECMO. Następnie lekarze wraz z pacjentem pojechali karetką pogotowia na lotnisko. Samolot sanitarny był już gotowy do lotu i gdy tylko lekarze oraz pacjent znaleźli się bezpiecznie na pokładzie odrzutowca medycznego, natychmiast wystartował on w drogę powrotną do Niemiec.

Już we wczesnych godzinach porannych następnego dnia nasz samolot sanitarny wylądował w Niemczech, zaś z lotniska pacjent został przewieziony bezpośrednio do kliniki przyjmującej. W ten sposób szybko i sprawnie zrealizowaliśmy lotniczy transport medyczny na pokładzie odrzutowca sanitarnego, a co najważniejsze zakończone zlecenie było niezwykle satysfakcjonujące dla naszych zleceniodawców

Skontaktuj się z nami